Новини

Закон про продбезпеку: алгоритм реєстрації прав на державні та приватні земельні ділянки під час війни
Закон про продбезпеку: алгоритм реєстрації прав на державні та приватні земельні ділянки під час війни
Опубліковано: 23 Травня 2022

7 квітня 2022 року набув чинності Закон України №2145-ІХ “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану”. Ним внесено зміни до низки законодавчих актів України, зокрема, до Земельного кодексу України (далі – ЗК України) і Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» щодо державної реєстрації прав на земельні ділянки під час дії воєнного стану.

Тепер детальніше про основні новели щодо державної реєстрації земельних відносин під час дії воєнного стану від Олега Лук’янчикова, заступника начальника Управління – начальника відділу розгляду скарг у сфері державної реєстрації нерухомого майна Управління розгляду скарг у сфері державної реєстрації Офісу протидії рейдерству Мін’юста. 

Слід враховувати, що у разі, якщо строк користування земельними ділянками закінчився після введення воєнного стану 24.02.2022, то договори оренди, суборенди, емфітевзису, суперфіцію, земельного сервітуту вважаються поновленими на 1 рік без волевиявлення сторін відповідних договорів.

Важливо зазначити, що:

  • – таке поновлення здійснюється без внесення відомостей про поновлення договору до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі – Державний реєстр прав);
  • – права оренди, суборенди земельних ділянок, емфітевзису, суперфіцію, земельного сервітуту вважаються поновленими без внесення зазначених відомостей до Державного реєстру прав.

Наведені особливості стосуються земельних ділянок сільськогосподарського призначення:

  1. державної, комунальної власності, невитребуваних, нерозподілених земельних ділянок
  2. земельних ділянок, що залишилися у колективній власності і були передані в оренду органами місцевого самоврядування;
  3. приватної власності.

Стосовно передачі в оренду земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва під час дії воєнного стану доцільно враховувати наступне!

Формування земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва здійснюється відповідно до підпункту 2 пункту 27 Перехідних положень ЗК України.

Така земельна ділянка вважається сформованою з моменту укладення договору її оренди і припиняє бути об’єктом цивільних прав з моменту припинення договору її оренди, для укладення якого така земельна ділянка була сформована.

Варто наголосити на тому, що формування земельної ділянки з метою передачі її в оренду здійснюється без внесення відомостей про таку земельну ділянку до Державного земельного кадастру (державної реєстрації) та присвоєння їй кадастрового номера, на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, яка розробляється за рішенням органу, уповноваженого передавати земельну ділянку в оренду, та затверджується таким органом.

Таким чином, у рішенні про передачу в оренду такої земельної ділянки та договорі її оренди НЕ зазначаються відомості про кадастровий номер земельної ділянки.

Ще однією особливістю є те, що договір оренди землі, а також зміни до нього, договір про розірвання такого договору оренди підлягають державній реєстрації.

Державна реєстрація договору оренди землі здійснюється районною військовою адміністрацією в порядку, визначеному підпунктом 10 пункту 27 Перехідних положень ЗК України.

Варто враховувати, що такий договір оренди землі НЕ може бути поновлений, укладений на новий строк і припиняється зі спливом строку, на який його укладено.

Слід зауважити, що право оренди вказаної земельної ділянки виникає з дня державної реєстрації договору оренди земельної ділянки та НЕ підлягає державній реєстрації.

Стосовно передачі іншим особам права оренди, суборенди земельних ділянок сільськогосподарського призначення усіх форм власності законом визначені такі особливості.

Орендарі, суборендарі таких земельних ділянок можуть передавати на строк до 1 року належне їм право оренди, суборенди іншій особі для використання земельної ділянки за цільовим призначенням.

Така передача здійснюється без згоди власника земельної ділянки на підставі письмового договору про передачу права землекористування між землекористувачем та особою, якій передається право користування земельною ділянкою, що укладається в електронній формі.

Договір про передачу права землекористування, а також зміни до нього, договір про розірвання такого договору підлягають державній реєстрації, що здійснюється районною військовою адміністрацією у Книзі реєстрації землеволодінь і землекористувань в умовах воєнного стану в порядку, визначеному підпунктом 10 пункту 27 Перехідних положень ЗК України.

Слід зауважити, що договір про передачу права землекористування НЕ може бути поновлений, укладений на новий строк і припиняється зі спливом строку, на який його укладено.

Перехід права оренди, суборенди земельної ділянки за договором про передачу права землекористування НЕ підлягає державній реєстрації.

Отже, доцільно враховувати, що перехід до іншої особи права оренди, суборенди земельної ділянки за договором про передачу права землекористування здійснюється без внесення відомостей про такий перехід до Державного реєстру прав.

Право оренди, суборенди вважається переданим з дня державної реєстрації договору про передачу права землекористування і припиняється зі спливом строку дії договору про передачу права землекористування.

Більше новин