Новини

Як викупити земельну ділянку, яка знаходиться в оренді господарства, не розриваючи діючий договір оренди?
Як викупити земельну ділянку, яка знаходиться в оренді господарства, не розриваючи діючий договір оренди?
Опубліковано: 01 Листопада 2022

З 01.07.2021 року господарство, як юридична особа може купувати земельні ділянки із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, які були надані громадянам України – фізичним особам в порядку безоплатної приватизації згідно з положеннями ст.118 Земельного кодексу України.

Про це пише Всеукраїнська Аграрна Рада.

За наявності переважного права купівлі земельної ділянки сільськогосподарського призначення її власник зобов’язаний не пізніше як за два місяці до дня укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки зареєструвати намір щодо продажу земельної ділянки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

У разі якщо продаж земельної ділянки сільськогосподарського призначення здійснюється не на земельних торгах, заява про державну реєстрацію такого наміру подається у визначений строк нотаріусу, який здійснюватиме нотаріальне посвідчення договору купівлі-продажу, разом з проектом такого договору.

Суб’єкт переважного права купівлі земельної ділянки сільськогосподарського призначення, який бажає скористатися таким переважним правом, зобов’язаний повідомити про це нотаріуса цінним листом з описом вкладень та повідомленням про вручення або особисто під розписку.

У разі якщо протягом місяця з дня, коли суб’єкт переважного права був належним чином повідомлений нотаріусом про намір щодо продажу земельної ділянки, такий суб’єкт не повідомив належним чином нотаріуса про своє бажання скористатися переважним правом або відмовився від укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки, або не з’явився для укладення такого договору у день і час, призначені нотаріусом, вважається, що такий суб’єкт відмовився від свого переважного права.

Переважне право купівлі земельної ділянки сільськогосподарського призначення може бути передано його суб’єктом іншій особі, яка відповідно до закону може набути у власність таку земельну ділянку.

Передача переважного права купівлі земельної ділянки сільськогосподарського призначення здійснюється за письмовим договором та підлягає державній реєстрації. Про передачу переважного права призначення особа, яка передає переважне право, зобов’язана письмово повідомити власника земельної ділянки.

Таким чином, Господарству, в першу чергу, необхідно перевірити земельну ділянку на предмет того, на підставі чого така земельна ділянка надана у власність орендодавцю.

У випадку отримання останнім такої землі в порядку виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства купівля такої земельної ділянки Господарством буде неможлива. Але чинним законодавством України передбачена можливість передачі переважного права купівлі земельної ділянки сільськогосподарського призначення іншій особі.

Якщо ж таку землю її власник отримав в порядку безоплатної приватизації, то   Господарству   шляхом   поштового   зв’язку   цінним   листом   з   описом   вкладень    та повідомленням про вручення (або особисто під розписку) необхідно направити на адресу відповідного нотаріуса письмове повідомлення про своє бажання скористатись переважним правом купівлі земельної ділянки сільськогосподарського призначення.

А вже після цього чекати повідомлення від нотаріуса про день та час укладення відповідного договору купівлі- продажу.

Водночас у випадку відсутності конфліктів з орендодавцем земельної ділянки Господарству краще звернутись і до відповідного нотаріуса, і до самого власника земельної ділянки (навіть в усному порядку) для погодження алгоритму дій з приводу купівлі-продажу вказаної землі.

Джерело: Agravery.com

Більше новин