Новини

Ячмінь та соняшник дорожчають, а ріпак має впасти у ціні
Ячмінь та соняшник дорожчають, а ріпак має впасти у ціні
Опубліковано: 19 Серпня 2022

За даними ІА «АПК-Інформ», з початку серпня в Україні поступово дорожчає фуражний ячмінь.

Підтримку цінам надали девальвація гривні, зменшення кількості пропозицій на тлі стримування продажів аграріями, які незадоволені поточним рівнем цін, і деяка активізація закупівель з боку експортно-зорієнтованих компаній внаслідок збільшення попиту європейських імпортерів та розблокування частини чорноморських портів.

Більш активне здорожчання зернової стримувало насичення ринку новим урожаєм на тлі наближення до завершення збору ранніх зернових в Україні та нестачі потужностей зі зберігання. До того ж попит переробних і тваринницьких підприємств здебільшого характеризувався як помірний і більшість з них продовжувала закуповувати сировину лише за необхідності, вважаючи недоцільним формування великих запасів або маючи неперероблену сировину врожаю минулого року.

Так, станом на початок дня 18 серпня більшість переробників фіксують ціни попиту на фуражний ячмінь в межах 3200-4700 грн/т СРТ, тоді як на початку місяця вони здебільшого становили 2300-4100 грн/т СРТ і лише в окремих випадках сягали 4500 грн/т СРТ.

З початку серпня зберігається підвищувальний ціновий тренд на ринку насіння соняшнику.

Незважаючи на сезонність та значні запаси насіння соняшнику, ціни попиту на цю культуру продовжують зростати. Це пов’язано зі зміщенням пріоритетів сільгоспвиробників щодо першочерговості реалізації культур, адже зараз більш активно, зі слів учасників ринку, пропонують до продажу насіння ріпаку та зернових і, відповідно, скорочують обсяги реалізації соняшнику. Також підтримку цінам надає високий імпортний попит на соняшникову олію та подорожчання шроту, але ситуація дедалі ускладнюється перевантаженою логістикою. Проте олійнопереробні підприємства зазначали, що цього року насіння соняшнику купувати значно легше порівняно з минулим, що дало можливість накопичити обсяги сировини для подальшої переробки та продовжити роботу заводів.

Так, ціни соняшнику за вказаний період підвищилися на 1000-1300 грн/т і станом на 17 серпня переважно озвучуються в межах 13300-15800 грн/т СРТ.

Подальше зростання цін обмежуватиметься деяким зниженням активності закупівель олійної частиною олійнопереробних підприємств на тлі сформованих запасів сировини.

Міжнародні трейдери дуже повільно відновлюють закупівельну діяльність в Україні, і єдиною культурою, яка їх цікавить, залишається ріпак.

Завантаження та відправка суден з портів Чорного моря іде низькими темпами, тому трейдери не поспішають відновлювати закупівлю на терміналах. Закупівельні ціни на ріпак з доставкою в порт Одеса чи Чорноморськ залишаються на рівні 15500-16000 грн/т, тоді як валютні ціни знизилися до 430 $/т на тлі значного перевищення пропозиції над попитом, але трейдери утримуються від купівлі за валюту.

На елеваторах України закупівельні ціни на ріпак за тиждень виросли до 14000-15000 грн/т, і в західних регіонах є попит на ріпак із завантаженням у біг-беги для поставок до ЄС. На тлі різкого збільшення пропозицій ціни попиту на поставки DAP Польща, Румунія, Болгарія за тиждень впали на 20-30 $/т до 520-550 $/т, проте покупців цікавлять лише поставки у вересні та жовтні.

Збільшення пропозицій ріпаку на світовому ринку посилить тиск на ціни, що призведе до зниження цін в Україні. І лише стабілізація роботи портових терміналів та зниження вартості фрахту може утримати ціни попиту в портах Одеса та Чорноморськ на рівні 450-470 $/т СРТ.

Більше новин