Новини

Вирощувати технічні коноплі заважає законодавство, — Віталій Кабанець
Вирощувати технічні коноплі заважає законодавство, — Віталій Кабанець
Опубліковано: 23 Січня 2023

У 2022 році фахівці Інституту сільського господарства Північного Сходу Національної академії аграрних наук України презентували новий сорт посівних конопель «Софія».

Про це пише НААН.

«Це сорт універсального напряму використання. Є сорти посівних конопель, які вирощуються на насіння чи стебло. Є універсальні — такі, де в переробку йде і те, й друге, проте вони менш урожайні. Натомість потенціал нового сорту «Софія» дає змогу отримувати високу врожайність як насіння (до 2 т/га і вище), так і стеблової частини рослин — тобто волокна і костриці (близько 7 т/га). Це означає, що розширюється сфера одночасного використання рослини у різних галузях виробництва: можна використовувати й зернову частину, отримуючи різні продукти — харчові, косметичні тощо, і стеблову — а це будівництво, текстиль, опалення, інші напрями», — розповів завідувач відділу селекції та насінництва Інституту, кандидат сільськогосподарських наук Віталій Кабанець.

Однак сучасний стан коноплярства в Україні не сприяє тому, щоб фермери зацікавились вирощуванням технічних конопель.

«Українське законодавство розуміє коноплі винятково як наркотичну культуру», — з сумом пояснює Віталій Кабанець.

У 1990-х роках  українські селекціонери з Інституту луб’яних культур НААН України (м. Глухів, Сумська область) вперше у світі створили сорти, у яких повністю відсутній тетрагідроканабінол. Проте Постановою Кабміну від 6 травня 2000 року № 770 «Про затвердження переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів» усі без винятку коноплі внесені у список 3 таблиці I — «Рослини, які містять наркотичні засоби та психотропні речовини».

Щоправда, у примітці написано: якщо у висушеній соломі тетрагідроканабінолу менше ніж 0,08%, культивування таких рослин для промислових цілей дозволяється. Але щоб вирощувати навіть технічні коноплі, треба все одно отримати ліцензію. А перед тим — дозвіл від МВС на об’єкти та приміщення. А ще раніше — закупити насіння. Тобто понести затрати, не знаючи, чи отримаєш той дозвіл, і ліцензію. Адже вимоги — наче вирощуєш саме наркотичні рослини.

Наприклад, поле має бути розташоване не ближче, ніж пів кілометра до населеного пункту. Приміщення мають бути ізольовані від загального масиву будівель. Працівники, які вирощуватимуть рослини, повинні  отримати довідки про те, що вони не стоять на наркотичному обліку і не мають непогашеної судимості і т.д.

«Штучні обмеження дедалі більше схиляють сільськогосподарського виробника вирощувати простіші й зрозуміліші культури — озиму пшеницю, кукурудзу, соняшник, сою і т. д.», — зауважив науковець.

Більше новин