Новини

Впровадження в Україні Е-ТТН для перевезень аграрної продукції слід відтермінувати – думка
Впровадження в Україні Е-ТТН для перевезень аграрної продукції слід відтермінувати – думка
Опубліковано: 28 Червня 2023

З 1 серпня п.р. в Україні планується впровадити функціонування електронних товарно-транспортних накладних (Е-ТТН), але, як і в будь-якому новому проєкті, ця ініціатива має свої “дитячі хвороби”, які краще вилікувати наперед.

Таку думку у коментарі для АПК-Інформ висловив начальник відділу маркетингу компанії «Арт Порт» Олександр Тодуров.

«Одна з проблем полягає в тому, що на нинішньому етапі (червень п.р) в Е-ТТН є не всі поля. І ці поля треба запроваджувати в Центральну базу даних, що знаходиться під управлінням Міністерства інфраструктури України (МІУ) та призначена для зберігання всіх електронних товарно-транспортних накладних. Адже недарма вага тари та брутто вже давно є в паперовій ТТН», – вказав експерт.

Коментуючі основні моменти, на які варто звернути особливу увагу і які можуть виникнути при впровадженні Е-ТТН для перевезення насипних вантажів, О.Тодуров виділив, зокрема, необхідність розробникам систем обліку для елеваторів, портових терміналів, МЕЗ тощо вже зараз починати доопрацьовувати свої системи до роботи з Е-ТТН.

«Також хотілося б розуміти, які гарантії безпеки інформації з погляду її «витікання» пропонують провайдери і ЦБД. Погодьтеся, обсяг інформації в цій базі буде величезний і найцінніший. Практично життя всього українського бізнесу, а не тільки зерновиків «буде як на долоні». І не дай боже ця база «ляже» – як працюватиме весь бізнес у такому разі?», – додав він.

За словами фахівця, це лише невелика частина питань, що виникли на ранньому етапі вивчення роботи з Е-ТТН.

«Думаємо, що в процесі тестування виникнуть додаткові питання. Чи не варто в такому разі розглянути можливість відкласти впровадження Е-ТТН для аграрних підприємств доти, доки не будуть вирішені всі проблеми, що виникають?! Враховуючи, що в цей час буде найбільша активність у сфері перевезень, можливо, розумніше розпочати використання Е-ТТН трохи пізніше, але з більш ретельною підготовкою», – вважає О. Тодуров.

«Можливо, для вирішення всіх проблем варто створити робочу групу, яка включає експертів ринку, представників великих терміналів, трейдерів та сільгоспвиробників. Ця група спільно з провайдерами та Міністерством інфраструктури України може розробити докладну логіку та схему роботи з Е-ТТН у зерновому бізнесі. Інакше з 1 серпня можливий колапс у зернових автомобільних перевезеннях», – резюмував він.

Більше новин