Новини

Внесення гною зменшує ерозію ґрунту на 13%-77% — американські дослідження
Внесення гною зменшує ерозію ґрунту на 13%-77% — американські дослідження
Опубліковано: 12 Грудня 2022

Гній є джерелом поживних речовин для сільгоспкультур і забезпечує деякі переваги для навколишнього середовища, але якщо виробники вносять його за принципом 4R (правильне джерело, правильна норма, правильний час, правильне місце).

Про це повідомляє agropages.com.

Переваги гною для навколишнього середовища включають: збільшення вмісту вуглецю в ґрунті та зменшення вмісту вуглецю в атмосфері, зменшення ерозії ґрунту, зменшення вимивання нітратів та зменшення попиту на промислові азотні добрива, отримані з природного газу.

«Гній збільшує вміст органічної речовини в ґрунті, оскільки містить поживні речовини, необхідні рослинам для адекватного росту (NPK, мікроелементи), тому рослини ростуть краще та швидше, виробляючи більше коренів та пожнивних решток для накопичення вуглецю в ґрунті», — йдеться в повідомленні.

Фахівці називають й інші перевагизастосування гною, як: 

Гній складається із залишків вуглецю, які рослини можуть використовувати у формі вуглекислого газу для посилення фотосинтезу. Достатня кількість вуглецю в ґрунті обмежує ріст рослин, тому гній і вуглець можуть значно прискорити ріст рослин.

Органічний вуглець у гної забезпечує енергію та поживні речовини для активних, здорових ґрунтових мікробів; не тільки стабілізуючи ці поживні речовини, щоб вони не втрачалися в навколишнє середовище (вилуговування, стікання, випаровування), але й надаючи ці поживні речовини рослинам у формі, яку вони можуть використовувати.

Гній часто не такий концентрований, як комерційне добриво, але він, як правило, містить менше солей і більше доступних рослинам поживних речовин. Солі є позитивними і негативними зарядами на поживних речовинах рослин. Оскільки поживні речовини гною, як правило, пов’язані з органічним вуглецем, ці заряди нейтралізуються, що дозволяє рослинам використовувати їх ефективно. Занадто багато солей може спалити або висушити рослину, вимагаючи більше води для рослини. 

Відповідно до 70-річних даних з експериментальних станцій США, гній здатен зменшити ерозію ґрунту на 13%-77%.

Інші дослідження виявили, що користь від поверхневого внесення гною еквівалентна користі від рослинних залишків на поверхні ґрунту. Гній, що вноситься поверхнево, має тенденцію покривати поверхню ґрунту та зменшувати вплив опадів, подібно до пожнивних залишків. 

При цьому фахівці наголошують, що внесення гною в невеликих дозах забезпечує переваги за малої кількості опадів. Водночас високі дози гною або сильні опади можуть звести нанівець ці переваги. Усе потрібно застосовувати в помірних кількостях.

«Органічний азот (N, пов’язаний з вуглецем) у гної більш стабільний, ніж неорганічний N (чистий N) у комерційних добривах. Органічний N вивільняється повільно, коли ґрунт нагрівається, і слідує за ростом культур і потребами культур у додатковому азоті. Комерційні добрива, що вносяться у вигляді нітратів або аміаку (неорганічні джерела N), які легко денітрифікуються та вимиваються з ґрунту. Особливо у випадку сильних дощів, танення снігу або надмірного зрошення. У важких глинистих ґрунтах денітрифікація або втрата азоту в атмосферу може призвести до втрати 40-60% ґрунтового азоту в насичених ґрунтах. Натомість гній є джерелом азоту з уповільненим вивільненням, який більш точно пристосований до росту рослин і потреб рослин», — додають фахівці.

Більше новин