Новини

Власники землі не зобов’язані продавати її саме орендарям — юрист розповів, як пайовики можуть захистити свої права
Власники землі не зобов’язані продавати її саме орендарям — юрист розповів, як пайовики можуть захистити свої права
Опубліковано: 25 Січня 2024

Юридична особа тепер може викупити земельну ділянку, яку орендує, але лише за згодою пайовика. Власники ділянок не зобов’язані реалізувати їх агропідприємствам, які їх орендують. У разі наміру продати пай власник має право шукати кращого покупця для своєї землі. Таке роз’яснення в інтерв’ю Українському радіо дав адвокат Олег Простибоженко.

Коментуючи допуск із січня юридичних осіб на ринок сільськогосподарських земель, він зазначив, що агропідприємства не можуть тиснути на своїх пайовиків, щоб ті продали землю саме їм або ж зовсім не продавали.

Адвокат розповів, що у його досвіді були випадки, коли агропідприємства не купували землю і не дозволяли своїм пайовикам продавати її іншим охочим. Були й підприємства, які тиснули на своїх пайовиків, нібито вони мають переважне право купівлі, а тому й придбають землю за тою ціною, за якою хочуть, а не тою, за яку хотів би продати власник.

Юрист наголосив, що власники паїв мають розуміти, що агропідприємство купує не за скільки воно хоче, а за скільки домовитеся. Якщо ж домовитися не вдається, то власники землі мають цілком законне право шукати кращого покупця.

— Я досі бачу юридичних осіб, які примудряються у своїх пайовиків купити землю по 20 тис. грн за гектар. І я говорю не про піщані землі в північних регіонах, а про чорноземи центральної України. Тому тут завдання радше до людей розуміти — те, що юридична особа може купити, не означає, що ви зобов’язані саме їй продати і за ціною, яку вона хоче, — зазначив Олег Простибоженко.

Він також звернув увагу на так звані невитребувані паї, тобто на які не оформлені державні акти. Юрист наголосив на необхідності оформити право власності на них до кінця 2024 р. Водночас він припустив, що держава може продовжити цей термін або ж відтермінувати тільки для зони бойових дій, або ж не продовжити. Станом на сьогодні оформити такі паї слід до 1 січня 2025 р. і саме від цієї дати експерт радить відштовхуватися.

Більше новин