Новини

Війна випалює мікробіоту і гумус з українських ґрунтів, врятує їх обробка мікроорганізмами – вчені
Війна випалює мікробіоту і гумус з українських ґрунтів, врятує їх обробка мікроорганізмами – вчені
Опубліковано: 24 Травня 2024

В Україні постраждало близько третини сільськогосподарських угідь внаслідок воєнних дій. Під час вибухів та роботи військової техніки у ґрунти потрапляє велика кількість токсичних вибухових речовин і важких металів. Ґрунт хімічно пошкоджується. Про це виданню РБК-Україна розповіла Людмила Білявська, доктор біологічних наук Інституту мікробіології і вірусології імені Д. К. Заболотного НАН України.

Із 2022 року співробітники інституту почали відбирати проби ґрунту з місць безпосереднього ведення бойових дій. Серед місць відбору — вирви від влучання ракет, бомб та мін, вогневі точки, горіння бойової техніки. Вміст важких мателів у зразках ґрунту перевищує норму в 10-20 разів. Це ртуть, миш’як, свинець, залізо, мідь, хром.

В Інституті зазначають, що навколо вогневих точок не росте трава, а в ґрунті з-під згорілої військової техніки насіння пшениці взагалі не проростає.

Під час війни ґрунти зазнають також механічного та фізичного пошкодження — наприклад, ущільнення внаслідок роботи важкої техніки або зрушення через вибухи.

«Фізичні і механічні пошкодження можна побачити неозброєним оком, щоб визначити хімічний вплив, необхідно робити аналіз, бо впливає і тепловий удар, і вибух, і розрив ґрунту. При цьому руйнується також біологічна складова ґрунту — практично “вигорає” і мікробіота, і гумус, і інші речовини, які відповідають за біологічну активність ґрунту», — пояснює Людмила Білявська.

Науковиця додає: навіть ті територій, над якими літали ракети, також зазнали шкоди. Залишки ракетного палива осідають на поля і потрапляють у ґрунт та рослини.

«Був випадок, коли господарство з Харківської області, яке вирощувало органічну продукцію і продавало її до Європи, виявило у своєму зерні токсичні речовини, хоча безпосередньо в них бойових дій не було. Але над ними літали ракети – у і зерні були виявлені токсичні речовини та важкі метали з ракетного палива», — розповідає мікробіолог.

Відновлення таких ґрунтів, зі слів учених, можливе шляхом обробок мікроорганізмами, які розкладають і нейтралізують токсичні речовини. Заорювати вирви і обробляти всю ділянку мікроорганізмами, які розкладають токсичні речовини і висівати рослини-фіторемедіанти, для того, щоб витягти ці токсичні речовини. Наразі комплекс відновлення ґрунту від токсичного забруднення коштує приблизно 100-150 $/га.

Більше новин