Новини

Українським експортерам доведеться знову воювати за ринки і менше заробляти
Українським експортерам доведеться знову воювати за ринки і менше заробляти
Опубліковано: 26 Червня 2023

Маса всього експортного вантажу агропродукції буде вдвічі меншою, ніж зазвичай вивозили з України. Тому не буде такого тиску на обмежену логістику, як минулими роками.

Такий прогноз озвучив експерт логістики, член Комітету з логістики Європейської Бзнес Асоціації (ЄБА) Юрій Щуклін

За його словами, підвищений попит на перевезення виникав, оскільки в липні-серпні аграрії терміново вивозили пшеницю, щоб звільнити склади під кукурудзу, половину якої потім прагнули терміново вивезти до грудня.

«Кукурудза з її врожайністю до 120 ц/га давала найбільшу масу зернового вантажу для залізниці. Але саме кукурудза й найбільше постраждала у 2022 році, оскільки витрати на її логістику вивели її виробництво за межі рентабельності. Цієї весни до логістичних проблем додалися проблеми зі збутом кукурудзи. Її хочуть купити, але ти не можеш за жодні гроші доїхати до покупців: закритий зерновий коридор, закрита Європа. Найгірше, чого досягли причетні до цього: наші виробники втратили фінансовий сенс у вирощуванні деяких культур. Хто при здоровому глузді вироблятиме те, що неможливо реалізувати? Тому аграрії вдалися до сівозмін, здебільшого відмовилися від кукурудзи й пішли в бік соняшнику, ріпаку, нішевих культур, які можна реалізувати з доданою вартістю», — констатує експерт. 

Юрій Щуклін підсумував, що низка логістичних проблем українського аграрного сектору в 2022-2023 роках призведе в довгостроковій перспективі до втрати українськими експортерами аграрних ринків.

Непрацюючий зерновий коридор і закриті сухопутні кордони — це даність, з якою виробників змусили примиритися. Наші ринки, наприклад, Китай, Іспанія, країни Балтії, куди ми не доїхали з нашою продукцією, дуже швидко зайняли інші: бразильські чи польські фермери. Вони отримали результат від ембарго: їхній ринок став більшим, вони спокійні, адже мають збут. Ті, хто орієнтувався у Балтії на нашу продукцію, втрати не помітили. Якщо нашу продукцію на ринках хтось зараз заміщує, то нашого місця там може потім не виявитись. Доведеться заново завойовувати ринки. Можливо, для цього кілька років доведеться працювати з меншою маржею,” – зазначає Юрій Щуклін.

Експерт відмітив, що просто чекати кращих часів — вищих цін, розблокування коридору, скасування ембарго, перемоги, відкриття портів чи всього разом — це не стратегія. На його думку, необхідно створити умови, щоб наші виробники могли потрапляти на ринки, а не в логістичні пастки. А це саме функція держави і найнятого нею Кабміну. 

Більше новин