Новини

Українські виробники втрачають ринок карбаміду
Українські виробники втрачають ринок карбаміду
Опубліковано: 02 Листопада 2023

Вітчизняні виробники втрачають ринок карбаміду. Україна нарощує імпорт добрива з Туркменії. Про це повідомила пресслужба азотного холдингу OSTCHEM.

За даними ДП «Держзовнішінформ» та Державної митної служби України, у 2021 р. з Туркменії завезено 22,7 тис. т карбаміду, у 2022 р. — 55, а за 9 місяців 2023 р. — 230 тис. т.

«За два роки обсяг карбаміду, що ввозиться з Туркменії, збільшився майже у 12 разів. При цьому найбільші українські хімпідприємства — виробники карбаміду другий рік простоюють. Це свідчить про якість промислової політики, яку потрібно терміново коригувати для стимулювання зростання виробництва», — підкреслив Олег Арестархов, директор департаменту корпоративних комунікацій Group DF.

Водночас українські виробники поступово нарощують виробництво мінеральних добрив.

Так, заводи OSTCHEM за 9 місяців 2023 р. виготовили 1,57 млн т мінеральних добрив. Зокрема, Черкаський «Азот» — 1,22 млн т мінеральних добрив (+148%), а «Рівнеазот» наростив обсяги виробництва до 347,3 тис. т (+7%).

За обсягами виробництва найбільш динамічно зростали карбамід, КАС та аміачна селітра. Так, виробництво КАС зросло на 150%, карбаміду — на 202%, аміачної селітри — на 89%. Водночас обсяг виробництва ВАС скоротився на 72% до 36,9 тис. т.

Водночас від початку осені динаміка виробництва мінеральних добрив дещо знизилась через спад споживчого попиту. Ключовими чинниками впливу на ринок мінеральних добрив стали:

висока споживча активність навесні-влітку, коли мінеральні добрива були доступнішими за ціною, призвела до насичення значної частини споживчого попиту. Багато аграріїв змогли закупитись мінеральними добривами заздалегідь;

зниження купівельної спроможності аграріїв через призупинення зернової угоди та низькі ціни на сільськогосподарську продукцію;

різке зростання імпорту з дружніх рф країн.

«У третьому кварталі 2023 р. приріст імпорту мінеральних добрив становив 46,6%. З початку року загальний обсяг імпортованих в Україну добрив сягнув 1,71 млн тонн. Це свідчить про те, що імпорт перевищує внутрішнє виробництво. Продовжують ввозитись добрива з «дружніх» до рф країн — перепаковані білоруські добрива завозяться в Україну через Польщу та Румунію. Імпорт карбаміду з Туркменії зростає критичними темпами. Є підстави говорити, що на територію України потрапляють за підробленими сертифікатами походження добрива з росії та Білорусі», — зазначив Олег Арестархов.

Більше новин