Новини

Українські аграрії у жовтні викупили критично мало добрив
Українські аграрії у жовтні викупили критично мало добрив
Опубліковано: 13 Листопада 2023

В Україні справжня криза купівлі добрив: у жовтні аграрії викупили тільки 62 тис. тонн аміачної селітри. Зазвичай місячний викуп перевищує 100 тис. тонн. Про це повідомила Інфоіндустрія.

З викуплених обсягів 21 тис. тонн — це імпортний продукт. Решта — товар українського виробництва. При цьому, два чинні українські заводи виробили 75 тис. тонн аміачної селітри, з яких 34 тис. тонн надійшло на склади.

Заводи відправляють аміачну на склади зберігання через декілька причин. Перш за все — недостатній попит у аграріїв. Активність на ринку азотних добрив сьогодні дуже низька. До прикладу, на невеликий тендер невеликого агрохолдингу поступило близько 60 заявок, хоча партії були буквально повагонні, але цінова конкуренція показала значний надлишок добрив на ринку.

Ще однією причиною є нестача експорту через низький попит в агровиробників в ЄС та посилення конкуренції імпортерів у Євросоюзі. Окрім цього, традиційно на цей час заводи вже виробляють азотні добрива на весну, навіть попри відсутність грошей, є накопичення продукту на складах, але багато з цих добрив викупалось трейдерам, наразі й трейдери без обігових коштів.

Разом з тим, низькі ціни на газ (в порівнянні із сусідніми країнами) дають можливість українським заводам ще працювати, не зважаючи на відсутність викупу.

Експерти Інфоіндустрії вважають, що поточна ситуація наближає ринок до кризи, адже заводські ресурси виснажуються, а ринок не може поглинути весь обсяг виробництва. Отож зупинки можуть початись коли склади на заводах заповняться або ж просто коли закінчиться гроші, бо газ почав дорожчати.

Це не означає, що аграрії посіються без добрив. Умовно, при зупинці заводів на 1 грудня добрив вистачить лише на 2/3 потреби ринку. Відкладений попит призведе до значного здорожчання добрив вже 1 лютого.

Більше новин