Новини

Українцям розповіли, як вони сплачуватимуть МПЗ за землю у 2023 році
Українцям розповіли, як вони сплачуватимуть МПЗ за землю у 2023 році
Опубліковано: 02 Грудня 2022

У 2023 році власники паїв або користувачі земельних ділянок сплачуватимуть мінімальне податкове  зобов’язання (МПЗ) за свій пай – якщо земельна ділянка офіційно орендується, та якщо перебуває в оренді неофіційній. Як це виглядатиме на практиці та які підводні камені є?

Наразі власники паїв вимагають скасувати мінімальне податкове зобов’язання на час дії воєнного стану –  про це ідеться в петиції №22/169750-еп на сайті Президента України. 

Мінімальне податкове зобов’язання на гектар землі – що це таке?

Підстава – стягування мінімального податкового зобов’язання на гектар землі є дія  положення закону 1914-ІХ.  

«Мінімальне податкове зобов’язання на землю – це той мінімум податків, який має сплатити агровиробник до бюджету з одного гектару землі. Воно являє собою різницю між загальною сумою сплачених визначених податків та 4% нормативно-грошової оцінки землі (з 2024 року – 5% НГО).  За поточний рік розрахунок сплата МПЗ відбудеться у 2023 році після здачі усіх річних декларацій та вирахування відповідної різниці», — розповідає співзасновник земельної агенції «Volodar» Володимир Нагорний.

У мінімальне податкове зобов’язання входить такі подаки:

Податок на прибуток з реалізованої власної с/г продукції (для юросіб) і ПДФО і військовий збір з чистого оподатковуваного доходу від реалізації с/г продукції (для ФОП);

ПДФО і військовий збір з:

– заробітної плати найманих працівників (які перебувають з платником податку у трудових або цивільно-правових відносинах);

– з доходів за договорами оренди, суборенди, емфітевзису земельних ділянок;

– з доходів, виплачених у вигляді дивідендів (для юр.осіб);

– єдиний податок;

– земельний податок;

– рентна плата за спеціальне використання води.

«В такий складний час для нашої країни коли селяни забезпечують наших військових та тимчасово переміщених осіб сільськогосподарською продукцією а деякі виживають за рахунок того що виростили на своїй землі.Прошу звернути на це увагу і поставитися з розумінням», — зазначив Орищук Дмитро, автор петиції.

Щодо розрахунку МПЗ і яка процедура нарахування, то тут законодавець виклав досить чітко і зрозуміло. Про неї розповів директор консалтингової компанії «Земельний Фонд України» Сергій Коновалов.

«Так, відповідно до норм застосування рівень МПЗ буде розраховуватися для фіз- і юросіб в залежності від нормативної грошової оцінки (НДО) 1 га землі, її сумарної площі, а також числа місяців, в які земля використовується. Важливо, що в разі передачі землі в оренду МПЗ оплачує орендар, а не власник. МПЗ буде розраховуватися за підсумками звітного року. Тобто, в перший раз податкове зобов’язання планують застосувати в 2023 році за 2022 рік. Відповідно до формули розрахунку, в 2022 і 2023 роках МНО буде відповідати 4% від нормативної оцінки землі, а в наступні роки – 5%. Якщо для конкретної ділянки нормативна грошова оцінка не проводилась, то для нього застосовується показник НПЗ по області. У різних регіонах країни цей показник різниться, відповідно, різним буде і мінімальний рівень земельного податку», — каже Коновалов.

Він також відмітив, що сьогодні у багатьох людей викликає обурення щодо великої різниці податку на землю з огляду на прийняті ОМС коефіцієнтами для відповідного нарахування.

«ФОП і юрособи повинні будуть самостійно розраховувати МПЗ і вписувати його в податкову декларацію за рік разом із загальною сумою сплачених зборів та різницею між цими значеннями.Якщо різниця вийде позитивної, то платник податків буде зобов’язаний збільшити на неї розмір відрахувань до бюджету (виходячи з форми госпдіяльності, сума буде додаватися до податку на прибуток підприємств, на єдиний податок (ФОП-єдинники) або на ПДФО (ФОП-загальносистемники). Фізособам МПЗ буде розраховувати контролюючий орган. До 1 липня року, наступного за звітним, він повинен відправити податкове повідомлення-рішення (ППР) на податкову адресу фізичної особи. Якщо в зазначений термін цього зроблено не буде, то фізособа звільняється від розрахунку мінімального зобов’язання», – пояснює директор консалтингової компанії «Земельний Фонд України».

Нразі у парламенті немає ініціатив щодо відтермінування МПЗ. А саме  питання відкладення сплати МПЗ є політичним і воно виникне. На думку старшого проектного менеджера із земельної реформи Офісу реформ КМУ, доктора економічних наук Андрія Мартина, в умовах війни новий податок однозначно викличе обурення у частини власників паїв, яким відтепер доведеться його сплачувати. Як бути? Повністю відміняти МПЗ він не радить, але  він радить уряду на рік перенести запуск МПЗ.

Більше новин