Новини

Тарифний рекет. Як проблеми «Укрзалізниці» будуть вирішувати аграрії
Тарифний рекет. Як проблеми «Укрзалізниці» будуть вирішувати аграрії
Опубліковано: 05 Липня 2022

Стрімке зростання тарифів на вантажні перевезення залізницею шокувало ринок.

З 29 червня інфраструктурний тариф на вантажні перевезення залізницею зріс на 70%. Про різке підвищення бізнесмени дізналися за декілька днів до цього, адже ніяких громадських слухань та обговорень підняття тарифу не було.

7 бід

Чим тільки не пояснюють зростання цін на вантажні перевезення офіціальні представники влади: росіяни бомблять інфраструктуру, зросли ціни на електроенергію, безкоштовно возили потягами людей та гуманітарні вантажі та взагалі впала бізнес-активність, тому послуги залізниці стали менш популярними. Держава навіть підтримувала УЗ для покриття збитковості, але впоратись не може.

«Суто державної підтримки вже недостатньо. Окрім втрат значної частини вантажних та пасажирських перевезень, зростають витрати на відновлення залізничної інфраструктури, яка постійно руйнується ворогом, енергоносії та паливно-мастильні матеріали. Це все ставить під загрозу стабільне функціонування «Укрзалізниці». Мініфраструктури підтримало пропозицію залізничників провести індексацію тарифів, підвищивши їх на 70% на всі групи вантажів», – написав за 4 години до підвищення тарифів міністр інфраструктури Олександр Кубраков у своєму фейсбуці.

Підприємців, які мають такі ж самі проблеми як і УЗ, але без державної підтримки, про підняття тарифів не питали. Громадських обговорень вдалось уникнути завдяки воєнному стану, який дозволяє, у разі необхідності, впроваджувати зміни на державному рівні без належних процедур.

«Ми розуміємо, що в УЗ складна фінансова ситуація, але в аграріїв вона не менш складна. Взяти хоча б північно-східні регіони, які здебільшого завжди виробляли кукурудзу. У них немає змоги продати її за високими цінам. Плюс впали обсяги перевезення. Одна компанія до повномасштабної війни вивозила 70 тис. тонн кукурудзи в місяць, зараз можуть вивезти 14 тис. тонн. Сьогодні вони отримують 20% від планової виручки. Врахуйте падіння вартості зерна на 30-40% саме через здорожчання логістики», – зазначив під час онлайн-конференції із представниками УЗ, генеральний директор Українського клубу аграрного бізнесу Роман Сластьон

«Залізні» аргументи

Протягом 4 останніх місяців держава прямо дотувала бюджет УЗ. Потім в уряді вирішили диверсифікувати наповнення бюджетної «діри» УЗ. Щоб залізничний монополіст міг дотягнути до кінця року, йому потрібно 25-26 млрд гривень, з яких 14 млрд готова покрити держава. Частину грошей шукають у іноземних партнерів, а те що залишається – 11,2 млрд гривень, прокриють за рахунок зростання тарифів на вантажні перевезення, каже заступник директора департаменту комерційної роботи УЗ Валерій Ткачов.

«3,4 млрд грн піде на покриття збільшення вартості пального. 2,2 млрд грн ми витратим на матеріали необхідні для відновлення залізничної інфраструктури. 1 млрд грн ми плануємо направити на сплату рахунків за критичними видам послуг. 4,6 млрд ми плануємо витрати в інвестиційну діяльність. У нас є близько 12 інвест-проєктів, які мають покращити інфраструктуру на кордоні. Це електрифікація та будівництво нових переходів. Ці інвест-проєкти дозволять більше експортувати вантажів через кордони», – розповів про плани УЗ щодо додаткових надходжень від підняття тарифів заступник директора департаменту комерційної роботи УЗ Валерій Ткачов.

На справедливі тарифи за типами вантажу не витрачали часу

З таблиці можна помітити, що УЗ вважає, що вагон із зерном потребує більше витрат на транспортування, ніж однаковий за вагою інший тип вантажу. І так було завжди: аграрна продукція перевозилися за тарифами, які були вдвічі-втричі вищими, ніж для продукції гірничо-металургійного комплексу. Водночас, витрати на транспортування не залежать від товару, кажуть у Всеукраїнській Аграрній Раді.

«Розподіл вантажів за тарифними класами, встановлений постановою Кабміну №605, з урахуванням “фактору платоспроможності за родом вантажу”, застарів. Ця диференціація передбачала знижені тарифи на перевезення відносно дешевих вантажів і більшу плату за високовартісну продукцію, якою вважалися зерно, соняшник та олія. Зараз ціни на ці товари не вищі за ціни на метал і руду. Якщо раніше держава виходила з міркувань, що дорожчі вантажі мають перевозитися за вищою ціною, то наразі зерно рекордно подешевшало», – пояснив голова ВАР Андрій Дикун.

Та додав, якщо “Укрзалізниця” потребує додаткових доходів, потрібно не піднімати вартість перевезень, а вирівняти тариф і зробити його однаковим для всіх.

При розрахуванні підвищення цін на вантажні залізничні перевезення, уряд не враховував зближення тарифів на види товарів, тому що це б зайняло багато часу.

«Ми пропонували Міністерству інфраструктури альтернативний варіант, з урахуванням зближення тарифів. Але через те, що тарифи потрібно було піднімати швидко, через форс-мажорні обставини, було ухвалено рішення підняти тарифи звичайною індексацією на 70%, не поглиблюючись у зближення тарифних класів, хоча УЗ підтримує вирівняння тарифів, і будемо йти в цьому напрямку. Наступне підняття тарифів буде відбуватись з урахуванням зближення вартості», – заявив Валерій Ткачов.

Тим не менш, аграрні асоціації закликали передивитись ставлення уряду до тарифоутворення для залізничних вантажних перевезень. Інакше УЗ може взагалі лишитись клієнтів з аграрного сектору, в свою чергу АПК може не дорахуватись сотні підприємств через удорожчання і без того високовартісної логістики.

Джерело: Agravery.com

Більше новин