Новини

Ринок зерна: ціни на пшеницю в Україні залишаються під тиском відсутності експорту
Ринок зерна: ціни на пшеницю в Україні залишаються під тиском відсутності експорту
Опубліковано: 22 Червня 2022

Блокування портів продовжує тиснути на ціни на пшеницю в Україні, які на тлі значної пропозицій та відсутності попиту обвалилися до 5500-6000 грн/т (188-205 $/т) з ПДВ з доставкою на млин.

Про це повідомляють аналітики GrainTrade.

«Міжнародні трейдери зупинили закупівлю пшениці, оскільки експортний попит дуже низький, зокрема й з боку європейських покупців. Фермери не поспішають отримувати ліцензії на експорт пшениці, реалізовуючи в першу чергу кукурудзу та соняшник по заниженим цінам, та притримуючи пшеницю до відновлення експорту, щоб продати її за високою ціною», – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що експортні ціни попиту на пшеницю залишаються нарівні 260-270 $/т з поставкою на західний кордон та 310-330 $/т з поставкою в порт – Констанца. Проте експорт через румунські порти сильно ускладнюють постійні конвенції на залізничні перевезення, а вартість доставки автомобілями, кількість яких недостатня, складає 140-160 $/т, тоді як приймання у бігбегах в портах не проводиться.

Поки українські виробники продають зерно з великим дисконтом, російські аграрії отримують надприбутки від експорту пшениці, темпи якого останнім часом сягають 2 млн т на місяць. За даними агенцій ІКАР та Совекон, ціни на продовольчу пшеницю з протеїном 12,5% та поставкою у червні – липні за тиждень впали в російських портах Чорного моря на 5-10 $/т до 403-420 $/т FOB, що все одно є рекордним рівнем.

За тиждень росія зменшила експорт пшениці з 340 до 220 тис. т внаслідок падіння внутрішніх закупівельних цін до рівня 14600-15000 руб/т (259,73 $/т) в європейській частині країни в очікуванні підвищення експортного мита на пшеницю з 22 червня з 131,6 $/т до 142 $/т на тлі зростання індикативної ціни з 386,4 $/т до 399,4 $/т.

Прогнози зниження виробництва пшениці в Україні, ЄС та країнах Північної Африки підтримують світові ціни на високому рівні. Агенція з моніторингу агрокультур в ЄС (MARS) вчора, 20 червня, знизила оцінки врожайності більшості зернових та олійних культур у 2022 році внаслідок посушливої погоди на значній території Європи. Так, у порівнянні з травневим звітом, оцінку врожайності м’якої пшениці, яка є основною зерновою культурою в ЄС, знижено з 5,89 до 5,76 т/га, що на 4,7% поступатиметься торішньому рівню та на 1,3% – середньому 5-річному показнику. Водночас оцінку врожайності твердої пшениці знижено з 3,61 до 3,44 т/га з огляду на погіршення показників на півдні Європи, які на 2,3% поступатимуться середньому 5-річному рівню.

Крім того, MARS знизив прогнози врожаю пшениці у Північній Африці, зокрема в Марокко та Алжирі вони значно поступатимуться середньому 5-річному рівню, в Лівії та Єгипті – відповідатимуть середньому 5-річному показнику, тоді як Тунісі врожай перевищить середній 5-ічний показник.

Нагадаємо, що в умовах воєнного стану українські аграрії завершили найважчу посівну кампанію за всю історію незалежності нашої держави: у 2021 році аграрії засіяли ярою пшеницею 42 тис. га, цього року – майже 200 тис. га. Також більше засіяли сої.

Більше новин