Новини
Рекультивація забруднених військовими діями земель можлива за допомогою вирощування енергетичних культур, — експерти
Війна в Україні залишає за собою забруднення територій, зокрема с/г призначення, вибухонебезпечними предметами. Але окрім власне розмінування ліквідовувати доведеться й наслідки забруднення важкими металами та іншими речовинами.
Про це йшлося на Міжнародній конференції «Вирощування енергетичних культур за використання осаду стічних вод на маргінальних землях».
Як зазначила Вікторія Гетьманенко, канд. с.-г. наук, співробітниця ННЦ «Інститут ґрунтознавства та агрохімії ім. О.Н. Соколовського», наразі зазвичай наголошується проблема з важкими металами, тоді як це поліелементне забруднення, тому обов’язково потрібні додаткові дослідження.
«Окрім важких металів, які ми вже зараз визначаємо на пошкоджених військовими діями ділянках, там ще можуть бути сполуки, які важко підлягають розпаданню. Ті ж поліциклічні вуглеводні тощо. Тобто продукти, які утворюються під час вибухів ракет. Інститут ґрунтознавства працює над цими питаннями, ми відбираємо зразки й аналізуємо, а далі на основі результатів наших досліджень потрібно буде розробляти програми рекультивації цих земель», — зазначила Вікторія Гетьманенко.
З свого боку, Олександра Трибой, співробітниця Агентства з відновлюваної енергетики, зауважила, що є дослідження зарубіжних науковців, які вивчають можливість рекультивації таких земель зокрема і вирощуванням я технічних, енергетичних культур, так і продовольчих, але їх продукція при цьому не має потрапляти до продовольчого ланцюга.
«Як відомо, соняшник і кукурудза «витягують» чимало різних елементів із ґрунту. Тому вони загалом придатні для рекультивації забруднених після воєнних дій земель. Однак у разі такого застосування потрібен контроль над тим, аби вони не «перетиналися» з продовольством, а використовувались для інших потреб. Я вважаю, що хоч ми знайомі з результатами зарубіжних досліджень, але в Україні потрібні власні розробки з цього напряму, щоб застосовувати їх на конкретних ділянках», — зазначила Олександра Трибой.
Наразі ж експертка працює у проєкті, який досліджує рекультивацію забруднених земель за допомогою енергетичних рослин.