Новини

Реалії зернового коридору: судна чекають, аграрії зазнають збитків
Реалії зернового коридору: судна чекають, аграрії зазнають збитків
Опубліковано: 24 Жовтня 2022

Агровиробники потерпають від збитків через величезні черги в портах, адже через місяць закінчується термін дії угоди щодо зернового коридору, і що чекає на зерновий ринок — невідомо.

Про це говориться у повідомленні групи «Агротрейд».

«Зерновий коридор хоч і працює, але дуже нестабільно. Наприклад, за день інспекцію мають пройти близько 12 суден на вхід і вихід. Але бувають дні, коли кількість інспекцій значно скорочується, або взагалі їх не проводять, що зрештою призвело до того, що сьогодні в Стамбулі стоять близько 150 пароплавів різного розміру. Черга величезна. Очікування на вхід — 8 днів, на вихід — щонайменше два тижні, а іноді й більше.Через це агровиробники несуть чималі збитки. Так, наприклад, за пароплав на 25 тис. т треба заплатити $20-23 тис. на добу», — розповідає директор департаменту зовнішньоекономічної діяльності групи «Агротрейд» Андрій Бут

Інша проблема, за словами експерта, в тому, що пароплави для завантаження доводиться чекати по кілька тижнів, у результаті в портах України катастрофічно бракує місця для зерна, що тягне за собою падіння цін всередині країни. Наприклад, якщо в розпал роботи зернового коридору ціна на кукурудзу становила 225 $/т, то тепер впала до 210 $/т і продовжує знижуватись. 

«У цих й без того нелегких умовах вартість фрахту становить майже вдвічі більше, ніж було до війни. Адже сьогодні вантажовідправники бояться, що судно зайде в Україну і застрягне на пів року через закінчення дії угоди. Тому планування відвантажень на другу половину листопада практично відсутнє, а додаткові продажі майже зупинилися», — пояснює Андрій Бут

За його словами, ситуація з експортом без сумніву позначиться на планах агровиробників щодо посівної структури. Адже якщо не можна буде продати зерно, немає сенсу витрачати кошти на посівну та вирощування. 

«Уже зараз українські аграрії намагаються вийти з ситуації, суттєво зменшуючи посіви озимої пшениці, а кукурудзу замінюючи соняшником або соєю. Проте, якщо експорт з України не налагодиться, наступного року нас чекатиме падіння цін вже на ці культури», — прогнозують в «Агротрейд».

Більше новин