Новини

Програма USAID надасть аграріям субгранти для зберігання зерна
Програма USAID надасть аграріям субгранти для зберігання зерна
Опубліковано: 10 Серпня 2022

Програма USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО) пропонує аграріям подавати заявки на одержання субгрантів для реалізації «Підтримки ММСП зернового напрямку в доступі до послуг зі зберігання та сушки зерна». 

Про це повідомляє сайт організації.

Метою субгрантової програми є підтримка стратегічних напрямків аграрного виробництва зернових та технічних культур  через забезпечення ММСП додатковими потужностями та послугами з доробки, сушіння та зберігання зерна для подовження терміну реалізації вирощеної продукції та збереження сталості аграрного бізнесу, тим самим забезпечуючи національну продовольчу безпеку в умовах війни.

Як повідомляється, програма АГРО розглядає можливість надання субгрантів українським неурядовим організаціям, бізнес-об’єднанням, сільськогосподарським кооперативам та суб’єктам господарювання для підтримки економічної сталості ММСП аграрного сектору, забезпечення всеосяжних економічних можливостей та  основ продовольчої безпеки в Україні.

Як зазначається, обсяги ще не експортованого зерна в Україні наразі складають біля 20-22 млн тонн. Це зерно знаходиться на елеваторах/складах, які не розраховані на зберігання таких обсягів перехідних залишків.

Також повідомляється, що потрібно враховувати втрату частини елеваторних потужностей через обстріли (втрачено 13 млн т одночасного зберігання).

За оцінками Міністерства сільського господарства США (USDA) щодо обсягів нового врожаю з врахуванням перехідних залишків, Україні буде необхідно забезпечити зберігання біля 83 млн тон зерна при наявних елеваторних потужностях в 44 млн тон одночасного зберігання. За відсутності можливості експортувати зерно темпами по 5-6 млн/т в місяць (наразі експорт складає біля 1,5 млн тон/місяць) нестача в зберіганні може складати біля 20 млн тон на кінець 2022 року.

Від цієї нестачі в першу чергу постраждають ММСП, які не зможуть отримати доступ до наявних елеваторних послуг й не мають власних розвинутих виробничих баз (складів). Як приклади таких рішень, можуть бути збереження зерна в рукавах, силосних сховищах, розміщення тимчасових модульних зерносховищ тощо.

Окрім обмеження доступу до зберігання, виникає проблема забезпечення країни природним газом для опалюваного сезону, й відповідно, доступу до газу промислових підприємств, в т.ч. елеваторів. Також є необхідність зменшити залежність України від імпорту палива. Перевід промислової сушки на біопаливо (теплогенератор) нівелює небезпеку не отримання доступу до газу, зменшує залежність країни від імпорту природного газу, й забезпечує послугами відносно велику кількість ММСП в порівнянні з мобільними сушарками.

Одним із ключових інструментів досягнення мети субгрантової програми буде надання сервісної, ресурсної, логістичної та експертної підтримки ММСП, які мають потребу у подовженні термінів зберігання вирощеної продукції зернових та технічних культур  для збереження бізнесу або ж вирішення питань продовольчої безпеки в Україні.  

Передбачається, що кошти субгрантів будуть спрямовані на:

– Закупівлю засобів виробництва, в т.ч. сільськогосподарського обладнання для доробки, сушіння та зберігання зерна;

– Закупівлю витратних матеріалів для забезпечення зберігання зерна;

– Закупівлю матеріалів для будівництва тимчасових зерносховищ, в тому числі модульного типу;

– Компенсацію вартості експертної, лабораторної та навчально-інформаційної підтримки;

– Компенсацію організаційних та адміністративних витрат субреципієнтів на здійснення діяльності з виконання цього проєкту.

Очікується, що термін дії субгрантів в рамках субгрантової угоди не перевищуватиме одного року. Приблизна дата початку діяльності в рамках субгрантів, присуджених за результатами цього конкурсу: 30 вересня 2022 року.

Більше новин