Новини

Особливість врожаю зерна 2022: велика різниця між посівними і збиральними площами
Особливість врожаю зерна 2022: велика різниця між посівними і збиральними площами
Опубліковано: 01 Червня 2022

Особливістю врожаю зерна 2022 року, яка буде помітною ще упродовж довгих років, стане велика різниця між посівними та збиральними площами.

Про це повідомляють аналітики “УкрАгроКонсалт”.

Експерти назвали низку вагомих особливостей нинішнього сезону, які позначаться на результатах маркетингового року:

  • – Завдяки швидкому звільненню окупованих територій Київської, Чернігівської та Сумської областей, та певної частини територій на Харківському та Херсонському напрямках, можна стверджувати, що не буде значної різниці між посівними та збиральними площами для ярих зернових культур. Чого не скажеш про озимі.

  • – В Україні в основному вирощується ярий ячмінь (з 2014 р. його частка перебувала у діапазоні 55-65%). У цьому сезоні площі під ярим ячменем ще додатково зменшилися на користь інших ярих культур — більш маржинальних кукурудзи та соняшнику. У 2021/22 МР точне співвідношення між ярим та озимим ячменем становило 54%/46%. Через російську окупацію та бойові дії, посіви ярого ячменю під урожай 2022 р. скоротились до 928,4 тис. га (-31% від 2021/22 МР) та змістились північніше, з найбільшою концентрацією у Дніпропетровській області.

  • – Ситуація з ярою пшеницею не дуже змінилася порівняно з попереднім сезоном, оскільки вона вирощується переважно на північному заході України. Крім того, її частка від усього урожаю пшениці відносно невелика — зазвичай 2-3%.

  • – Найбільша різниця у 2022 р. буде помітна саме з озимою пшеницею, оскільки вона найбільш зосереджена на Півдні України, значна частина якого все ще залишається під окупацією або в зоні активних бойових дій. На Херсонську, Запорізьку, Донецьку та Луганську області загально припадає більше, ніж 1,8 млн га.

  • – У районах, де тривають чи нещодавно тривали бої, посіви можуть зазнавати пошкоджень унаслідок маневрів техніки, вибухів, розмінування. Щодо окупованих районів, то там зерно може лишитись незібраним (через нестачу кадрів або збиральної техніки), знищеним партизанським рухом, або його зберуть на користь окупанта та будуть транспортувати до росії або кримських портів на експорт.

  • – Озимий ячмінь в основному зосереджений у контрольованих Україною Одеській та Миколаївській областях, однак в останній, на кордоні з Херсонською областю йдуть важкі бої. На окуповані Херсонську та Запорізьку області припадає 185 тис. га.

  • – Останній прогноз збиральних площ пшениці становить 4,75 млн га, ячменю — 1,74 га. Погодні умови наразі сприятливі, стан посівів оцінюється як переважно добрий, тож врожай пшениці може досягти 19,8 млн т, а ячменю — 6,1 млн т. Останнього разу подібні низькі обсяги врожаю були зібрані у 2012/13 МР через сильну посуху.
Більше новин