Новини

Новий валютний закон заморозить $400 млн обігових коштів аграріїв щомісяця
Новий валютний закон заморозить $400 млн обігових коштів аграріїв щомісяця
Опубліковано: 10 Листопада 2022

Законопроєкт №8166 «Про внесення змін до Митного кодексу України та інших законів України щодо запровадження спеціальних експортних процедур» мав би розв’язати проблему неповернення валютної виручки до країни недобросовісними суб’єктами, але замість цього створює додаткові збитки для чесних сільгоспвиробників.

Про це йшлось під час спільної пресконференції «Валютний контроль: як не знищити аграрний експорт?» на платформі «Укрінформ».

Основними інноваціями, які пропонує законопроєкт №8166, є:

створення експортних депозитів для кожної експортної операції, на яких експортер має заморозити не менше 15% від суми експортного контракту; 

надання можливості НБУ розпоряджатися цими коштами, порядок повернення яких самостійно визначатиме НБУ;

якщо загальна сума попередніх експортних депозитів становить не менше $35 млн, то така особа може не поповнювати депозит.

Якщо оцінювати фінансове навантаження, що покладатиметься на експортерів, то, за словами заступниці генерального директора асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Марії Ревенко, сума коштів, що буде заблокована на рахунках та тимчасово вилучена з обігових коштів аграрія, буде зовсім не маленькою. 

Марія Ревенко: “Якщо ми візьмемо виручку АПК за вересень-жовтень, котра склала $2,6 млрд, та заморозимо від цієї суми 15%, то матимемо на місяць близько $400 млн на депозитах. Сума може бути навіть більшою, враховуючи складну ситуацію з логістикою”.

Запровадження додаткових експортних процедур створить ще більші проблеми з ліквідністю для агробізнесу, в умовах коли ситуація на ринку й без того важка. Аграріям вдалось провести посівну та збиральні кампанії 2022 року завдяки державній програмі «Доступні кредити 5-7-9%». Однак через ускладнений експорт та, як наслідок, більш довгий цикл реалізації продукції, наразі багато сільгоспвиробників мають нульову ліквідність. Й знайти додаткові 15% коштів, які потрібно класти на експортні депозити, — практично нереально. 

На думку заступника голови ГС «Всеукраїнська аграрна рада» Дмитра Кохана, держава так і не змогла вирішити основні проблеми — зрівняння курсів валют та налагодження процесу відшкодування ПДВ. Одночасно з цим для вирішення питання контролю валютних схем законотворці обрали найгірший варіант — створений проєкт закону буде лише ускладнювати ситуацію.

Агроспільнота наполягає на пошуку простих та прозорих механізмів — не загального спектру дії, а таких, що мали б чітке розуміння того, як можна мінімізувати зловживання недобросовісних експортерів, не шкодячи економіці та справжнім чесним сільгоспвиробникам. Представники бізнесу готові до плідного діалогу з владою для спільного пошуку раціональних способів вирішення проблеми валютного контролю. 

Більше новин