Новини

Не всі агрокомпанії фізично доживуть до наступного року — думка
Не всі агрокомпанії фізично доживуть до наступного року — думка
Опубліковано: 27 Жовтня 2022

Україна як ніколи близька до перспективи втратити статус аграрної держави. Але не внаслідок стрибка у розвитку галузей ІТ чи промисловості. Аграрний сектор потрапив у «‎ідеальний шторм»‎.

Про це розповів експерт ринку логістики, радник голови правління «Укрзалізниці» Юрій Щуклін, пише «‎Укрінформ».

За його словами, всі несприятливі фактори діють проти аграріїв одночасно: військові дії, нестача людей, ресурсів та фінансів, втрата доступу до звичних ринків збуту, блокування морських портів і карколомне подорожчання логістики.

Експерт зауважив, що нині йдеться про три фундаментальні витрати, які визначають відповідь українського аграрія на запитання: сіяти навесні чи не сіяти? (що означає «бути чи не бути‎»‎):

– сушіння зерна, яке порівняно з попередніми роками коштує «всіх грошей світу» (бо ціна газу — в середньому 50 тис. грн/кубометр);

– мінеральні добрива (які вартують дорого, але їхня відсутність вартуватиме ще дорожче, оскільки позначиться на майбутньому врожаї);

– логістика, що поглинає залишки коштів і остаточно добиває економіку вирощування зернових.

«Традиційним засобом для екстреного порятунку галузей в Україні залишається запровадження пільг і дотацій. Терміново впровадити нульові тарифи. Надати дотацію на посівну, пальне, добрива. Де на це брати гроші? У бюджеті? А хто його наповнить, якщо аграрний бізнес зараз помре? Може, краще створити такі умови, які дозволять уникнути ситуацій, коли потрібен буде екстрений порятунок?», — розмірковує Юрій Щуклін.

Він вважає, що необхідно впровадити сучасну технологію перевезення та систему планування залізничних перевезень, яка виключить необґрунтовані витрати, корупційну складову, утворення спекулятивних цінових «‎пухирів»‎ на ринку перевезень та створить цивілізовані умови для аграріїв і самої залізниці.

«‎Тоді, коли прийде весна, не доведеться шукати, кого саджати за недбальство, аграрії сіятимуть, зерно перевозитимуть, а Україна збереже свій статус — одного з найбільших світових гравців на ринку зерна»‎, — акцентував експерт

Більше новин