Новини

Насінництво потребує регуляторного використання селекційного матеріалу
Насінництво потребує регуляторного використання селекційного матеріалу
Опубліковано: 13 Березня 2024

Використання селекційного матеріалу для власних потреб агровиробником без дозволу володільця сорту чи гібрида є незаконним. На цьому наголосила виконавча директорка Насіннєвої асоціації України Сюзанна Григоренко під час круглого столу «Ринок насінництва: виклики та перспективи».

Який відсоток аграріїв сьогодні легально використовує насіння, достеменно невідомо, зазначила експертка, але за останні два роки цей показник зростає.

Сюзанна Григоренко, виконавча директорка Насіннєвої асоціації України

Фермери мали би задекларувати чи повідомляти володільцю сорту або гібрида щодо намірів продовжувати використовувати насіння і бути готовими сплачувати справедливу винагороду, яка може бути нижчою за ліцензійні платежі, адже це інвестиція аграрія в сорт.

Частково регуляторне середовище в Україні з’явилося, каже Сюзана Григоренко, але є питання щодо наявності даних (хто саме і скільки тих, хто використовує насіння з дозволу володільця) і того, які правові інструменти є сьогодні у агровиробника. Варто, аби фермер розумів свої зобов’язання, якщо він використовує чийсь продукт, то за це потрібно платити, зауважила експертка.

Сюзанна Григоренко, виконавча директорка Насіннєвої асоціації України:

Дані про те, що використовують товаровиробники, відсутні, оскільки їх не подають до статистики. І органи контролю позбавлені механізму, вони не можуть допомогти насіннєвим компаніям зафіксувати, на яких площах і ким використовується їхнє насіння. Адже якщо немає дозволу, згоди селекціонера, то це незаконне використання насіння.

За словами Сюзанни Григоренко, в умовах війни є розуміння, що фермерам важко, але страждають усі, і чим більше затягується вирішення даних питань, тим повільніше розвивається галузь насінництва. 

Виробники насіння та товаровиробники дивляться у різні боки, зазначила вона, проте повинні досягти балансу. Крім того, сформувати регуляторну базу і механізм державного нагляду, щоб спільно напрацювати свідоме бачення декларування даних. А ще аграрії мають зрозуміти, що нелегальне використання насіння не дає перспектив: якщо не буде інвестицій у галузь, не буде і насіння.

Більше новин