Новини

На Україну в перспективі чекає зменшення урожаїв і погіршення якості зерна
На Україну в перспективі чекає зменшення урожаїв і погіршення якості зерна
Опубліковано: 10 Червня 2024

Аграрії мають багато проблем затяжного характеру, які накопичують проблематику і потім даватимуть про себе знати в середньостроковій і навіть довгостроковій перспективі. Про це «Українському радіо» розповів генеральний директор Української аграрної конфедерації Павло Коваль, повідомляє пресслужба УАК.

Він зазначив, що одна з них — порушення структури посівних площ і раціональних сівозмін.

«Ми ж сьогодні по ринку рухаємось, як ринок вимагає. Ми зазвичай сіяли того ж ячменю озимого десь мільйон гектарів. Цього року — менше, і ярого — менше. А чим замінили? Ну, вочевидь, більш маржинальними культурами. Олійними, бобовими. Це соя, ріпак, соняшник», — уточнив Павло Коваль

І додав, що соняшнику на сьогодні посіяли майже 5 млн га. 

«А що ж це за структура посівних площ, якщо в нас соняшнику, такої складної культури, більше, ніж озимої пшениці, більше, ніж зернових. Це ж його попередники. Значить, десь ми будемо сіяти соняшник по соняшнику, ріпак по соняшнику і навпаки, і так далі. І це вже є недобре з погляду природної відтворюваності землі. Але фермер на це сьогодні йде. Тому що безвихідь», — додав фахівець

Павло Коваль підкреслив, що наразі в Україні збитковими стали базові експортно орієнтовані культури. 

«Залишилась соя, цукрові буряки — це специфічна культура, її ж не можна 5 млн га насіяти, хоч цього року збільшили посіви. Ріпак зростає. І, до речі, ріпак ми більше переробляти стали в Україні. Це теж такий позитивний ефект. Але він також вимушений, ще потрібно буде дивитись на ефективність. Пшениця стає в нуль багатьом. Ячмінь, овес — це збиткові культури були. Соняшник у період збирання, хто продавав, а особливо мікропідприємства і малі, які, на жаль, змушені продавати за готівку прямо з поля — вони в збиток це робили. А кукурудзу залишили в полі зимувати», — нагадав гендиректор УАК. 

Павло Коваль зауважив, що у наступні роки Україну чекає зменшення валових урожаїв і погіршення якості збіжжя.

«Ми, на жаль, можемо втратити свої сегменти на глобальних майданчиках. І найнеприємніше, що ці майданчики на глобальних ринках замістить наш ворог, агресор. Ми вже це спостерігаємо на деяких ринках», — підсумував він.

Більше новин