Новини

Маржинальність виробництва олійних суттєво впала — аналітики
Маржинальність виробництва олійних суттєво впала — аналітики
Опубліковано: 28 Вересня 2023

Аналітики вперше за всю історію галузі зіткнулися з ситуацією, коли не побачили маржі для виробників олійної сировини.

Про це розповіла експерт олійних ринків УкрАгроКонсалта Юлія Гаркавенко.

«Ми декілька разів перераховували, не розуміючи, що відбувається», — зазначила Юлія Гаркавенко.

Вона пояснила, що раніше у фермерів не було питань з реалізацією олійної сировини і аграрії дуже добре заробляли на її вирощуванні. Попит був як з боку переробників, так і з боку експортерів. Тепер же з продажами виникли проблеми через логістичні обмеження, це й спричинило суттєве падіння маржинальності виробництва олійних.

«Що маємо зараз? Собівартість переробки виросла, ціна падає, маржі майже немає. Раніше у фермерів не було проблем де подіти вирощене — попит завжди був, і аграрію не потрібно було шукати по ринку, куди збути соняшник чи ріпак. А гірше за все — ще й самому намагатися його експортувати», — зауважує експертка.

Але з маржинальністю переробки справи йдуть все ж таки краще, аніж з виробництвом сировини, маржа галузі українського олійного ринку перейшла від аграріїв до переробників.

«На диво, на даний час ми бачимо дуже непогані перспективи по маржі соняшника в першу чергу. Також ми очікуємо, що буде зростання переробки, але за однієї умови — сировина залишиться в Україні», — говорить Юлія Гаркавенко.

Таку ситуацію на внутрішньому ринку України може переломити зняття експортних обмежень на олійні культури з боку європейських країн, в першу чергу — Болгарії. Активний експорт сировини поверне маржинальність виробництва фермерам та сприятиме зростанню цін на культури, але вдарить по переробці олійних в країні.

Більше новин