Новини
Логістика може забрати до 40% вартості врожаю
Перед стартом нового зернового сезону аграрний ринок може знову зіткнутися зі стрімким зростанням вартості залізничної логістики. Юрій Щуклін, член логістичного комітету Європейської Бізнес Асоціації, пише на своїй FB-сторінці, що цьогоріч перевезення врожаю можуть забирати до 30–40% його вартості, як це вже було у 2022 році.
Основними проблемами Юрій Щуклін називає не лише війну, повітряні тривоги чи пошкодження інфраструктури, а й принцип організації залізничних перевезень зерна.
За його оцінками, наразі Укрзалізниця та порти щодоби здатні вивантажувати близько 1500–1600 зерновозів, водночас для стабільного експорту в нинішніх умовах достатньо близько 19 тисяч вагонів-зерновозів при оберті у 12 діб. Бізнесмен вважає, що до перевезення приймають більше вагонів, ніж система здатна оперативно обробити. Через це утворюються черги, збільшуються простої та виникає дефіцит вагонів, що провокує зростання ставок на перевезення.
На ринку, повідомляє Щуклін, вже фіксують підвищення вартості користування зерновозами — у травні ставки сягали близько 3200 грн за добу, що учасники ринку називають тривожним сигналом перед активною фазою експорту нового врожаю. У галузі побоюються, що без змін логістичні витрати знову можуть суттєво скоротити прибутковість агровиробників у сезоні 2026/27.
Водночас рф продовжує цілеспрямовано атакувати об’єкти Укрзалізниці — лише 13 травня ворог завдав 23 ударів по залізничній інфраструктурі, депо та рухомому складу у семи областях, що може ще більше ускладнити експорт українського врожаю та логістику перевезень.