Новини

Кабмін вчергове змінив механізм реєстрації та блокування ПДВ-накладних
Кабмін вчергове змінив механізм реєстрації та блокування ПДВ-накладних
Опубліковано: 22 Листопада 2023

Кабмін затвердив поправки до порядку реєстрації ПДВ-накладних, а також у механізм їхнього блокування. Як стало відомо урядового сайту, відповідна постанова (№1154) набирає чинності 9 грудня.

Постанова має спростити процес безумовної реєстрації податкових накладних. Тобто коли платник податків відповідає певним критеріям, на підставі яких система моніторингу оцінки ризиків (СМКОР) реєструє його ПДВ-накладні без перевірок та «ручного» втручання.

Як повідомив Mind, за оцінками Державної податкової служби, частка заблокованих накладних у найближчій перспективі має скоротитися вдвічі — орієнтовно до 0,45–0,5%. У середньому щомісяця кількість компаній, яких стосується блокування накладних, становить 24 000. Частка «заморожених» накладних у вересні була на рівні 1%, у жовтні – 0,92%.

Нові критерії СМКОР будуть використовуватися для оцінки ступеня ризику платників податків загалом і для безумовної реєстрації накладних зокрема. Індикатори такі:

Показник D, що розраховується за формулою D = S/T. S — загальна сума сплачених платником податків сум єдиного соцвнеску та інших податків за 12 місяців до того моменту, коли накладну подано на реєстрацію. T — загальна сума товарів/послуг, яка вказана платником у тих накладних, що були зареєстровані протягом 12 місяців.

Індикатор Рпоточ — сума ПДВ, зазначена платником у податкових накладних, зареєстрованих протягом календарного місяця.

Індикатор Рмакс, що розраховується за формулою Pмакс = Pнайб × 1,4.

Рнайб — найбільша місячна сума ПДВ, зазначена в податкових накладних, які були зареєстровані в попередні 12 місяців.

Крім того, тепер до умови безумовної реєстрації накладних входить загальна сума сплаченого компанією ПДВ, яка за останні 12 місяців перевищує 10 млн грн (раніше — понад 1 млн грн). Також, значення індикатора D має бути більше ніж 0,05, а значення індикатора Рпоточ — менше значення Рмакс.

Окрім цього у новій постанові з’явилося декілька нових маркерів позитивної історії платника податків та змінилися деякі чинні критерії. Крім цього, ДПС також виходитиме з позитивної податкової історії платника, якщо його ПДВ-накладні не підпадають під безумовну реєстрацію.

NB: Відповідно чим позитивніша ця історія — немає податкової заборгованості; накладні, які були раніше заблоковані, у результаті зареєстровані, компанія платить білу зарплату співробітникам — тим вищі шанси на те, що проблем із ПДВ-накладними не виникне.

Також платник тепер матиме більше можливостей відстояти свої права у разі блокування. Якщо при спробі оскаржити рішення про блокування ПДВ-накладних через регіональну комісію ДПС усе одно буде відмова, його можна буде оскаржити в центральній комісії або в суді. Відмову центральної комісії ДПС також можна буде оскаржити в судовому порядку.

Для оцінки дієвості та ефективності постанови №1154 знадобиться кілька місяців. Після цього можна буде зробити висновки, наскільки ця порція змін дала результат.

Більше новин