Новини

Із перезимівлею озимих можуть виникнути складнощі
Із перезимівлею озимих можуть виникнути складнощі
Опубліковано: 31 Жовтня 2023

Агрометеорологічні умови останніх двох декад жовтня в Україні сприятливо вплинули на раніше засіяні площі озимими культурами, і якщо в листопаді буде порівняно тепла погода, як це було минулого року, стан посівів істотно покращиться.

Про це йдеться у звіті Національної академії аграрних наук України, опублікованому на сайті Міністерства аграрної політики та продовольства України. 

«Але якщо ж вегетація озимини припиниться на початку листопада (середні багаторічні строки), то посіви увійдуть у зиму слабо розвинутими, і їх перезимівля ускладниться», — зазначили науковці.

Так, за спостереженнями науковців ННЦ «Інститут землеробства НААН», за середніми багаторічними даними, на Київщині озимина припиняє вегетацію 30 жовтня – 2 листопада. Нинішнього року, за умов припинення вегетації в такі строки, беручи до уваги фактичний стан рослин та прогноз погоди надалі, можна очікувати, що на більшості площ озимі культури увійдуть у зиму в фазі «3-й листок» та «початок кущіння», на пізніх посівах — «утворення сходів».

«За експертною оцінкою, площа озимих культур у слаборозвиненому стані на початок зими (за умови температурного фону, близького до норми) в середньому на Київщині може становити близько 10-15%», — додають у НААН.

Проведений аналіз стану озимих культур науковцями показав, що рослини пшениці озимої, сівбу якої проводили в кінці вересня – на початку жовтня, після різних попередників налічують 1-2 листки і мають висоту 6-15 см. За пізньої сівби (15 жовтня) рослини пшениці озимої тільки-но утворили сходи.

«Судячи з того, що середня багаторічна дата припинення вегетації озимої пшениці в Дніпропетровській області становить 5-11 листопада, прогнозовано існує велика ймовірність, що на частині жовтневих посівів для розвитку рослин не вистачить тепла, і рослини можуть закінчити вегетацію в слаборозвиненому стані, або ж не утворивши сходів узагалі», — вказується в повідомленні.

Більше новин