Новини

Головні новини минулого аграрного тижня
Головні новини минулого аграрного тижня
Опубліковано: 05 Серпня 2022

Україна веде дві війни одночасно: одну — за суверенітет і цілісність території, другу — за продовольчу безпеку світу. Пропонуємо дайджест перемог і поразок аграрного фронту за тиждень.

Весь тиждень українська агроспільнота спостерігала за процесом розблокування морських портів. 

До Туреччини прибуло перше судно з українською кукурудзою, яке було відправлене 1 серпня з порту Одеси, увечері 2 серпня прибуло до Стамбула. Судно Razoni під прапором Сьєрра-Леоне прибуло в Туреччину. Після огляду судно доставить вантаж з 26 тис. тонн кукурудзи в порт Тріполі в Лівані.

У порту «Чорноморськ» очікують, що перше судно за українським зерном прибуде сьогодні, 5 серпня. До порту «Чорноморськ» прямує турецьке судно під прапором Ліберії – вперше за час повномасштабної війни. До цього в портах України були лише судна, які прибули до 24 лютого та залишалися заблокованими.Судно вийшло з турецького порту «Іскендерун» 31 липня. Очікується, що Одещини воно дістанеться через протоку Дарданелли 5 серпня.

Україні потрібно експортувати 50 млн тонн агропродукції –

без морського експорту на це знадобиться три роки. 

«Україна довела, що дотримується взятих на себе зобов’язань. Після підписання Стамбульської угоди перше судно із 24 тис. тонн кукурудзи вже пройшло «зеленим коридором». Це стало граним почином. Очікують своєї черги ще 16 кораблів, які не могли вийти в море з початком повномасштабних воєнних дій. Плануємо рухатися «зеленим коридором»», – розповів Денис Марчук, заступник голови ВАР.

За його словами, наразі є ініціатива щодо відкриття інших морських портів, зокрема на Миколаївщині.

Розпорядження УЗ щодо умов  відвантаження нафтопродуктів негативно вплине на агробізнес.  

Розпорядження Укрзалізниці відвантажувати на станції не менше 10-ти вагоно-цистерн нафтопродуктів за один раз вплине на бізнес, зокрема і на агро. Будуть додаткові фінансові та логістичні навантаження. Разом з тим УЗ пропонує бізнесу укрупнюватися. І все це – в умовах війни.

Цього чекали аграрії – Україні дали “зелене світло” на постачання біометану в мережу. 

На сьогодні аграрії через обмежену можливість експорту все більше уваги приділяють переробці зерна на біометан.  Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) у вівторок, 2 серпня, прийняла постанову “Про внесення змін до Кодексу газотранспортної системи та Кодексу газорозподільних систем”. Це дозволить постачати біометан в мережі, йдеться у повідомленні Держенергоефективності. Також 22 липня Уряд затвердив Порядок функціонування реєстру біометану.

Аграрії сьогодні не можуть виїхати з України, щоб напряму домовитися про експортні поставки.

Багато агровиробників збанкрутіли, інші — змушені продавати зерно нижче собівартості. Через посуху врожай втричі зменшився. Раніше на ринку були присутні великі гравці, агрохолдинги, які  скуповували збіжжя і пропонували нормальні ціни малим і середнім  фермерам. Сьогодні агрохолдинги, певно, також у великих збитках через цю війну, і поки  вони не працюють, бо їм треба своє зерно вивезти у першу чергу.

“Собівартість гектару становить близько 25 000 грн, а ти продаєш по 10 000 грн, тобто маєш 15000 гривень збитків на гектарі, тож великого бажання продавати немає. Намагаємося притримтаи зерно в надії на повне розблокування портів та підвищення цін. Сьогодні пшениця коштує, припустимо, 6000 грн за тонну, то еквівалент минулого року – це 12000 грн за тонну, якщо перерахувати з врахуванням зміни курсу долара. Тому, хто може собі дозволити чекати, той чекає, ” – говорить Геннадій Флоря, керівник ПП «Макс Агро».

Податкові новації, спрощення імпорту певних товарій, питання відчуження майна –

стали основними змінами в законодавстві, які стосуються агросектору та економіки в цілому. А також посилено курс на євроінтеграцію. Детальніше – Євроінтеграція та зберігання зерна: основні законодавчі зміни середини літа

Джерело: Agravery.com

Більше новин