Новини

Фузаріоз колоса відмічено у дев’яти областях України — дані Держпродспоживслужби
Фузаріоз колоса відмічено у дев’яти областях України — дані Держпродспоживслужби
Опубліковано: 28 Червня 2022

У посівах озимих і ярих зернових колосових у Степу і Лісостепу клоп шкідлива черепашка розмножується на 17-58% площ, йдеться у щотижневому фітосанітарному звіті Держпродспоживслужби. У дев’яти областях фіксують випадки ураження колосся фузаріозом.

Хвороби зернових колосових

У загущених посівах озимих та ярих зернових колосових культур спостерігається розвиток та поширення окремих хвороб. Зокрема, борошниста роса і септоріоз охопили 6-23% рослин у Закарпатській, Івано-Франківській, Київській, Рівненській, Тернопільській та Черкаській областях.

Гельмінтоспоріозтемно-бура плямистість, осередково піренофорозринхоспоріоз, інші плямистості уразили 2-16% рослин у господарствах Волинської, Вінницької, Закарпатської, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградська, Хмельницької та Черкаської областей. Бура листкова іржа виявлена на 2-15% рослин.

Жовта іржа виявлена лише в господарствах Черкаської області, де нею охоплено до 6% рослин озимої пшениці на 1,5% обстежених площ. Кореневі гнилі уразили 3-16% рослин. У господарствах Волинської, Закарпатської, Львівської, Чернігівської областей на вівсі розвивається червоно-бура плямистість (3-8% рослин).

Летючу сажку виявлено в господарствах Львівської області на озимому ячмені за ураження 0,1-3% колосків.

В окремих господарствах Волинської, Дніпропетровської, Івано-Франківської, Миколаївської, Львівської, Одеської, Тернопільської, Черкаської, Чернівецької областей фузаріозом та септоріозом уражено 0,3-9% колосся. В Одеській області відмічається ураження 2-3% колосків озимої пшениці оливковою пліснявою.

Шкідники зернових колосових

З даних звіту, за середньої чисельності усіх стадій (клоп, яйцекладка, личинки) 0,5-2 екз./м² шкідник заселив та пошкодив 5-8% рослин у посіві.

«Імаго та личинки шкідника переважно зосереджені в крайових смугах озимих зернових. У південних областях віковий склад личинок становить: І – 53, ІІ-22, ІІІ-15, ІV- 8, V-2%. Також на посівах зустрічався австрійськиймаврськийгостроголовий, інші види клопів», — йдеться у звіті.

Колоскам зернових культур також шкодять хлібні жуки та жужелиця (чисельністю 0,2-1, макс. 3, в осередках Полтавської області до 8 екз./м², які пошкодили 1-3, макс. 8% колосків), злакова попелиця (заселено 4-16% рослин). При цьому розвиток попелиць в посівах зернових культур знаходиться у співвідношенні ентомофаг:шкідник — 1:20.  Контролюють ентомофаги (жуки та личинки сонечка). Пшеничним трипсом заселено 3-15% рослин за чисельності 1-15 екз. на колос. 

Більше новин