Новини

До «зернової угоди» необхідно приєднати Миколаївський порт та збільшити кількість перевірок, — ЄБА
До «зернової угоди» необхідно приєднати Миколаївський порт та збільшити кількість перевірок, — ЄБА
Опубліковано: 12 Жовтня 2022

Європейська Бізнес Асоціація  (ЄБА) звернулась до ООН та Посольства Республіки Туреччина в Україні з проханням зробити все можливе для продовження дії Зернової ініціативи, включаючи розгляд питання Миколаївського морського портового вузла, а також збільшення на добу кількості перевірок суден з українською сільськогосподарською продукцією

Про це ідеться у зверненні асоціації, опублікованому на сайті.

«Варто відзначити важливу підтримку України з боку Організації Об’єднаних Націй та Туреччини щодо відновлення експорту українського зерна через порти Чорного моря в рамках Зернової ініціативи з безпечного транспортування зерна та продовольства з трьох українських портів (далі – Зернова ініціатива). Розблокування українських портів посприяло покращенню гуманітарної ситуації в Африці та Азії, а також протидії дефіциту продовольства у світі та зниженню цін на зерно. Станом на 6 жовтня 2022 року «зерновим коридором» вже відвантажено понад 280 суден з більш ніж 6 млн тонн сільськогосподарської продукції на борту до країн Азії, Африки та Європи. Це свідчить про те, що представники бізнесу довіряють Зерновій ініціативі та готові збільшувати обсяги перевалки вантажів», – ідеться у заяві.

Як повідомляється, станом на зараз бізнес бачить деякі логістичні труднощі, які перешкоджають українському експорту аграрної продукції. Зокрема, за інформацією Комітету зернових та олійних культур Європейської Бізнес Асоціації, на початку жовтня кількість перевірок суден з українською аграрною продукцією вже зменшилась до 15 на добу.

Це означає, вважають в асоціації, що у чорноморських портів Великої Одеси (Одеси, Чорноморськ та Південний) вдвічі скоротиться завантаженість, а час простою суден збільшиться. Судновласники та експортери зерна понесуть серйозні витрати через затримки суден і, як наслідок, зростуть ціни на українське зерно.

“На думку зернової бізнес-спільноти Європейської Бізнес Асоціації, щоб уникнути великого скупчення суден, необхідно здійснювати не менше 25 перевірок на добу. Крім того, є занепокоєння, що при існуючій затримці з перевірками Спільного координаційного центру, багато суден можуть застрягти в Босфорі в очікуванні цієї перевірки, яка може взагалі не відбутися, якщо Зернова ініціатива не буде продовжена”, – сказано у документі.

У ЄБА наголосили, що для ефективного подолання продовольчої кризи, перш за все, у всьому світі, особливо в країнах, де страждають від голоду, важливо також розширити географію Зернової ініціативи та включити в угоду Миколаївський морський портовий вузол, через який у 2021 році пройшла майже третина від загального обсягу експорту зернових з портів України.

Він, за підсумками 2021 року, досяг обсягів обігу вантажів на рівні приблизно 30 млн тонн.

Більше новин