Новини

Чи загрожує озимим нестача вологи?
Чи загрожує озимим нестача вологи?
Опубліковано: 17 Лютого 2025

У першій декаді лютого на більшій частині території України спостерігалися аномально теплі погодні умови, які згодом змінилися похолоданням через надходження холодних повітряних мас з півночі Європи. Це призвело до зниження середньодобових температур, які подекуди виявилися нижчими за норму. Водночас середня температура за декаду на більшості території країни залишалася близькою або трохи вищою за норму.

Температурні показники та опади

Протягом декади опади були незначними. Лише у південних, Дніпропетровській, Кіровоградській та Харківській областях їх кількість відповідала нормі або трохи перевищувала її і становила 9-12 мм. Найбільше опадів зафіксовано на Херсонщині – 19 мм (173% декадної норми). Водночас у західних регіонах опадів майже не було.

Середня декадна температура повітря коливалася від +0,4°C на Закарпатті до -3,0°C на сході країни. Максимальні температури досягали +6…+10°C, тоді як мінімальні опускалися до -10…-14°C.

На більшості території країни поверхня ґрунту або снігу охолоджувалася до -10…-15°C, у Херсонській, Житомирській та Закарпатській областях – до -7…-9°C.

Сніговий покрив та промерзання ґрунту

Станом на 10 лютого сніговий покрив зберігався лише в Харківській області, а також на окремих площах центральних та північних областей, де його висота становила 1-4 см. У Карпатах сніговий покрив сягав 45 см.

Глибина промерзання ґрунту на більшості території коливалася в межах 4-19 см, на Харківщині, Сумщині та Волині  до 20-24 см. У Закарпатті ґрунт залишався талим або слабо промерзлим.

Вітер та вологість повітря

Протягом декади переважав помірний вітер, проте в окремих районах Одеської та Хмельницької областей упродовж 1-3 днів його пориви досягали 15-17 м/с. Середня відносна вологість повітря становила 68-90%.

Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур

Через похолодання озимі культури повернулися у стан зимового спокою. Критичних погодних явищ, які могли б загрожувати перезимівлі озимих та плодових культур, не зафіксовано.

Мінімальна температура ґрунту на рівні залягання вузла кущіння озимих культур та багаторічних трав (3 см) знижувалася до 0…-5°C, місцями в центральних, північних, Харківській, Хмельницькій, Волинській та Львівській областях  до -6…-8°C, що вище критичних температур вимерзання.

За результатами спостережень, загибелі посівів не зафіксовано. В окремих районах північно-східних областей у 6-10% зразків озимої пшениці виявлена незначна зрідженість посівів (не більше 10% загиблих рослин), що знаходиться в межах природного рівня.

Запаси вологи у метровому шарі ґрунту на більшості території становили 121-170 мм, у західних областях  до 288 мм, що відповідає або перевищує середні багаторічні показники. Водночас у південних областях, а також у Дніпропетровській, Полтавській, Харківській, Сумській та Рівненській областях вологозапаси були нижчими за норму (86-120 мм), а на Херсонщині  74 мм, що пояснюється дефіцитом опадів протягом осені та початку зими.

Агрометеорологічні умови першої декади лютого 2025 року в Україні були переважно сприятливими для перезимівлі озимих культур. Незважаючи на локальні похолодання, рівень температур не досягав критичних показників. Дефіцит опадів у південних та окремих центральних регіонах може створити ризики для весняної вегетації, проте загальна ситуація поки що залишається задовільною.

Більше новин