Новини

Чи будуть аграрії масово переходити на органічні добрива цьогоріч, — розповіли фахівці
Чи будуть аграрії масово переходити на органічні добрива цьогоріч, — розповіли фахівці
Опубліковано: 23 Серпня 2022

Через відсутність коштів та високі ризики аграрії в прифронтових областях будуть вносити мінеральні добрива по мінімуму. Деякі вдаються до їх часткової заміни мікродобривами та органічними добривами.

Про те, чи почнуть аграрії масово переходити на органічні добрива цього року розповіли фахівці на Latifundist.com.

До практики використання органічних добрив (курячого посліду та гною ВРХ), зокрема, 4 роки тому перейшли в господарстві «Агро-Регіон» з метою розкислення ґрунтів. Його закуповують на підприємствах, які знаходяться недалеко, тому логістика виходить недорогою. В цьому році планують внести 20 тис. т курячого посліду на площі 3 тис. га (7-8% від зембанку).

«Якщо порахувати, то такі елементи живлення як фосфор, калій та азот, які ми купляємо з курячим послідом, — це аналогічно, що купляти мінеральні добрива. Але водночас в ґрунті збільшується органічна маса і мікроелементи. Отримуємо гарну врожайність», — поділився головний агроном Юрій Лисак.

Натомість директор з маркетингу та розвитку бізнесу компанії VVM Сергій Рубан не вірить, що міндобрива можна швидко замінити органічними. Для прикладу він наводить Європейську зелену угоду в ЄС (EU Green Deal), яка стимулює перехід агросектору на органічне виробництво. З досвіду європейських колег, для заміни 200-250 кг міндобрив потрібно близько 2 т органічних добрив (по співвідношенню діючої речовини). 

«В Україні немає підтримки від держави, націнки на «зелену» продукцію. Аграрію самому потрібно потурбуватися про сертифікати відповідності та знайти ринок збуту. Тому для нього не вигідно так працювати. Тим більше, що ми не постачаємо масово на світові ринки нішеві продукти. Є досвід успішних компаній, але таких кейсів мало», — розповів Сергій Рубан.

Він додав, що порівняно до мінеральних добрив, біологічні потрібно вносити 1-3 сезони, щоб ґрунтова біота виділила мінеральні компоненти в доступних для рослин формах. Урожайність при цьому в першому вегетаційному сезоні знизиться. Компенсаторна схема працювати не буде.

«Однак, якби я був фермером і у мене був вибір внести за однаковою ціною 200 кг мінеральних добрив або 2 т органіки — 2 т органіки є пріоритетними. Крім просто елементів живлення які вони дають ґрунтам, вони покращують їх якість, а в тривалій перспективі —  покращують обіг поживних речовин. Це чудово, але не за один раз. Цим потрібно займатися системно досить тривалий час», — резюмував Сергій Рубан.

Більше новин