Новини

Будь-які домовленості щодо розблокування українських портів, які не враховують інтереси України, будуть відкинуті – МЗС
Будь-які домовленості щодо розблокування українських портів, які не враховують інтереси України, будуть відкинуті – МЗС
Опубліковано: 08 Червня 2022

Наразі відсутні домовленості щодо розблокування українських портів між Україною, Туреччиною та Росією, водночас будь-які домовленості, які не враховують інтереси України, будуть відкинуті.

Про це заявило Міністерство закордонних справ України.

«Цінуємо зусилля Туреччини, спрямовані на розблокування українських портів. Водночас маємо зазначити, що наразі відсутні домовленості з цього питання між Україною, Туреччиною та росією. При цьому наголошуємо, що рішення мають ухвалюватися за участю усіх причетних сторін. Будь-які домовленості, що не враховуватимуть інтереси України, будуть нами відкинуті», – йдеться у заяві МЗС України у вівторок.

У відомстві наголосили, що Україна докладає максимальних зусиль для розблокування українських морських портів із метою запобігання світовій продовольчій кризі. Зокрема, наразі спільно з ООН та партнерами Україна опрацьовує можливість створення гуманітарного коридору для експорту української аграрної продукції.

«Враховуючи нещодавній ракетний удар рф по зерновому терміналу в Миколаєві, не можемо виключати планів росії скористатися таким коридором для нападу на Одесу та південь України. Саме тому необхідними є дієві гарантії безпеки для відновлення судноплавства. Такі гарантії мають бути надані шляхом постачання Україні відповідної зброї для захисту узбережжя від загроз із моря і шляхом залучення військово-морських сил третіх країн для патрулювання відповідної частини акваторії Чорного моря», – повідомили в МЗС.

Зазначається, що Україна вже розпочала постачання зерна на світовий ринок вантажівками, залізницею та річковим транспортом.

«Ми робимо все можливе, але комплексно розв’язати це питання можна лише розблокувавши українські порти. Закликаємо усіх зацікавлених партнерів разом із Україною зосередити зусилля на пошуку збалансованого рішення, яке зніме російську блокаду з портів і при цьому передбачатиме чіткі безпекові гарантії для українського чорноморського узбережжя та відповідних гуманітарних коридорів», – додали у міністерстві.

Раніше ЗМІ повідомили, що Туреччина та рф дійшли попередньої згоди щодо експорту українського зерна з порту Одеси. Україна не схвалила цей план, оскільки є ризик, що розмінування берега загрожує вразливістю важливого порту для російського нападу.

Пізніше стало відомо, що Туреччина хоче закупити українське зерно зі знижкою не менш як 25%. За словами турецького посадовця, представники України, росії, Туреччини та ООН зберуться на зустріч найближчими днями, щоб обговорити розблокування українських морських портів для експорту зерна.

Більше новин