Новини

Близько 40% врожаю зернових уникає оподаткування — Качка
Близько 40% врожаю зернових уникає оподаткування — Качка
Опубліковано: 10 Травня 2024

Війна рф проти України спонукає фермерів «оптимізувати» оподаткування зерна, через що близько 40% врожаю зернових уникає його. Про це розповів заступник міністра аграрної політики України Тарас Качка.

За його словами, за останні два роки через махінації Україна недоотримала близько $3 млрд надходжень. 

За оцінками Тараса Качки, дві з кожних п’яти тонн зібраного зерна тепер не надходять у державну скарбницю.

Як відбуваються махінації з «чорним зерном»:

Частина махінацій відбувається напряму — близько 10% ухилення від податків здійснюється через бартер та готівкові розрахунки, що дозволяє приховати дохід від податкової.

Міни та нерозірвані снаряди як привід: Оскільки забруднені вибухівкою землі неможливо обробляти, деякі фермери з безпечних полів можуть не декларувати врожай прикриваючись цим приводом.

Фермери можуть фальсифікувати документи, щоб видати своє зерно за оподатковане, або занижувати доходи під час продажу за кордон. Виручені кошти зберігають в іноземному банку. Іноді зерно продають за безцінь пов’язаній або підставній компанії (в Туреччині чи Румунії). Кошти від такого продажу повертаються в Україну, але доходи від наступного продажу за вищою ціною вже залишаються за кордоном.

Створюються фірми для утримання коштів за кордоном, які потім закриваються до настання терміну репатріації валюти. Посередники допомагають у таких схемах за відсоток від прибутку (близько 2%). 

Мар’ян Заблоцький, парламентарій, який досліджував це питання, вважає, що за останні два роки понад 3 мільярди доларів втекли з країни через «чорне зерно», за іншими оцінками, ця цифра може бути навіть більшою. За попередні вісім років загальна сума, ймовірно, становила 4 мільярди доларів.

Для боротьби з «чорним зерном» БЕБ аналізує дані, щоб виявити підозрілі поставки, та покращує обмін інформацією між слідчими та митницею. Також уряд послаблює валютний контроль, зокрема, покращуючи офіційний курс обміну, щоб зменшити привабливість виведення коштів за кордон.

Більше новин