Новини

Активний експорт підтримує закупівельні ціни на олійні
Активний експорт підтримує закупівельні ціни на олійні
Опубліковано: 15 Грудня 2022

Перебої з енергопостачанням перешкоджають роботі промислових підприємств України, зокрема ОЕЗ та портової інфраструктури, внаслідок чого олійні культури направляють на експорт, а не переробку.

Активний експорт зерна та продуктів переробки у вересні та жовтні зерновим коридором значно уповільнився у листопаді та грудні на тлі штучних затримок огляду судів російськими інспекторами у складі СКЦ, тому трейдери переорієнтують постачання в напрямку ЄС, пише GrainTrade.

Як зазначається, у першій декаді грудня експорт олійних культур та соняшникової олії з України уповільнився, тоді як експорт соняшникового шроту різко збільшився. За 1-8 грудня було експортовано 159 тис. т соняшникового шроту, з яких понад 70%, або 112,4 тис. т було відвантажено до Китаю. У поточному сезоні (з 1 вересня) вже експортовано 1,2 млн т шроту. Активний експорт шроту на тлі зупинки переробних заводів призвів до зростання внутрішніх цін, але ціни попиту з боку ЄС знову починають опускатися.

Протягом 1-7 грудня Україна експортувала 55,3 тис. т соняшникової олії, з них 19,5 тис. т — до Румунії, 9,3 тис. т — до Болгарії, а загалом у 2022/23 МР експорт олії сягнув 1,5 млн т. Основні олієналивні термінали в Миколаєві постраждали від ракетних обстрілів, а майже всі заводи на узбережжі Чорного моря не працюють, тому експорт олії через порти йде дуже повільно.

Експорт соняшнику в 2022/23 МР склав 962 тис. т, зокрема за зазначений період — 74,8 тис. т, з яких 26,9 тис. т було відвантажено до Болгарії та 19,6 тис. т — до Румунії. Цьогорічний урожай соняшнику не перевищить 10 млн т, тому в разі активного експорту конкуренція за обсяги між переробниками та експортерами у другій половині сезону значно посилиться.

У той же час експорт сої у 2022/23 МР склав 907,7 тис. т, зокрема протягом звітного тижня — 58,5 тис. т, з яких 51%, або 29,9 тис. т через порти Дунаю були відвантажені до Туреччини. Виробництво сої у поточному сезоні складе 3,6 млн т, з яких всередині країни планується переробити приблизно 1 млн т.

Експорт ріпаку у 2022/23 МР сягнув майже 2,9 млн т, зокрема за період 1-7 грудня — 38,9 тис. т, з яких 12 тис. т було відвантажено до Польщі та 13 тис. т — до Румунії. Експортний потенціал вітчизняного ріпаку в поточному сезоні вже майже вичерпано.

Більше новин