Новини

Активна вегетація посівів озимих вже припинилася, — агрометеорологи
Активна вегетація посівів озимих вже припинилася, — агрометеорологи
Опубліковано: 01 Грудня 2022

Упродовж другої декади листопада агрометеорологічні умови для завершення вегетації озимих культур складалися цілком задовільно. Сонячна погода на початку декади та поступове зниження температури повітря створювали сприятливі умови для загартування рослин.

Про це повідомляє АПК-Інформ з посиланням на агрометеорологічний звіт Укргідрометцентру.

Зазначається, що підвищена теплозабезпеченість за рахунок підвищеного температурного фону у період жовтень — 20 листопада (середня температура цього періоду на 1,5-2,5°С перевищила норму) сприяла повільному розвитку пізніх посівів (у фазах проростання зерна, утворення «шильця» та сходів), частка яких, за експертною оцінкою, на кінець нинішньої осені становить близько 60%. При тому, що добре розкущених посівів, готових до можливих несприятливих умов перезимівлі, за спостереженнями метеостанцій на тестових полях, лише близько 20-25%. Проте візуальна оцінка стану їх переважно «добре».

За попередніми розрахунками у період 5-15 листопада відбувся перехід температури повітря через +5°С у бік зниження, почався період «передзим’я». Такі строки закінчення осені у степових областях виявилися близькі до середніх, на решті території — на 1,5-2 тижні пізніші середніх багаторічних строків.

У другій половині декади із зниженням середніх добових температур повітря до показників нижче біологічного нуля, нічних температур — до морозів, активна вегетація припинилася. Її тривалість виявилася в середньому на 1,5-2 тижні більшою за середню багаторічну. Лише у південних, Дніпропетровській та Закарпатській областях озимі культури повільно вегетували і перебували у фазах утворення вузлових коренів та кущіння, на пізніх посівах — проростання зерна та утворення сходів.

Зазначається також, що мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння (3 см) озимих культур та багаторічних трав в окремих районах північно-західних та Вінницької областей знижувалася до мінус 1-2°С, на решті території вона була позитивною.

Стан рослин переважно добрий та задовільний.

За визначенням агрометеорологів, густота посівів сформувалася у межах 260-660 рослин на 1 м2, загальна кількість стебел на 1 м2 становила від 460 до 1130, кущистість — 1,5-2,7 стебел на одній рослині. Висота рослин на фазу кущіння становила від 10 до 21 см.

В озимого ріпаку, за винятком південних та Дніпропетровської областей, відмічалося припинення вегетації у фазі утворення листової розетки. Стан рослин добрий.

Більше новин