Новини

Аграрні розписки можуть стати альтернативою банківському кредитуванню за умови ухвалення відповідного законопроєкту
Аграрні розписки можуть стати альтернативою банківському кредитуванню за умови ухвалення відповідного законопроєкту
Опубліковано: 10 Жовтня 2023

Сьогодні популярність аграрних розписок є невисокою через неможливість передати права оренди землі як заставу за цим інструментом.

Про це зазначили у пресслужбі Всеукраїнської аграрної ради (ВАР).

В об’єднанні наголосили, що через обмежений доступ аграріїв до банківського кредитування на тлі логістичних труднощів з експортом та низьких цін на агропродукцію Україні загрожує зменшення посівних площ. Аграрна розписка ж є додатковим інструментом фінансування агросектору.

Як зазначили у ВАР, нові можливості застосування аграрних розписок покладено в основу проєкту закону “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з метою створення умов для залучення коштів на агровиробництво” (№9352). Там вважають, що прийняття цього законопроєкту сприятиме покращенню фінансування галузі.

Основні пропозиції документа спрямовані на надання можливості використання прав оренди землі сільгоспризначення як застави за аграрними розписками та банківськими кредитами. Також він створює додаткові можливості захисту прав кредиторів.

— Чинна редакція ч. 5 ст. 93 Земельного кодексу дозволяє розпорядження (в т.ч. передання в заставу) права оренди земельною ділянкою сільськогосподарського призначення без погодження із власником такої земельної ділянки. Проте визначений порядок проведення земельних торгів не передбачає можливості проведення земельних торгів з продажу права оренди в примусовому порядку. Тобто, навіть якщо право оренди передано як застава за кредитом, кредитор не зможе його реалізувати, — розповіли у ВАР.

Це значно знижує інтерес кредиторів, в тому числі банків, постачальників ЗЗР, насіння, добрив та трейдерів до інструменту. Сама по собі аграрна розписка не є «прийнятним забезпеченням» з точки зору банківського законодавства.

Фахівці вважають, що врегулювання механізму передачі прав оренди землі дозволить створити ринок таких прав та умови для кредитування банками аграрної галузі під аграрні розписки, забезпечені правами оренди землі. Крім того, можливість передати права оренди землі як забезпечення за аграрними розписками значно підвищить надійність та привабливість цього інструменту.

Також законопроєкт містить деякі нові можливості захисту прав кредиторів, які можуть бути використані за бажанням аграрія:

можливість обмеження прав боржника на розпорядження правами на земельну ділянку, вказану в агарній розписці, до погашення аграрної розписки;

можливість передбачити в аграрній розписці додаткові застави (окрім майбутнього врожаю) без необхідності укладання окремих договорів застави;

можливість стягнення в позасудовому порядку через виконавчі надписи нотаріусів не тільки основної суми заборгованості за аграрними розписками, але й штрафи, якщо вони передбачені аграрною розпискою.

У ВАР висловили жаль, що законопроєкт 9352 з моменту внесення до парламенту залишається без руху, зазначивши, що об’єднання підтримує якнайшвидше прийняття документа як необхідного для підвищення ефективності функціонування агросектору.

Більше новин