Новини

Аграрії закликали уряд врегулювати експорт агропродукції
Аграрії закликали уряд врегулювати експорт агропродукції
Опубліковано: 23 Червня 2023

УКАБ разом з провідними аграрними асоціаціями звернулися до Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля з проханням  врегулювати критичну ситуацію з експортом української агропродовольчої продукції, а також вжити ряд заходів щодо підтримки агросектору.

Про це пише пресслужба УКАБ.

Як йдеться у зверненні, повномасштабна російська збройна агресія проти України спричинила майже повне блокування українських морських портів, в результаті чого експорт з України агропродовольчої продукції опинився під загрозою повної зупинки.

Негативні наслідки цієї ситуації вдалось певною мірою пом’якшити завдяки реалізації з боку ЄС ініціативи «Шляхи солідарності», тимчасове призупинення з боку ЄС дії імпортних тарифів та квот на українську продукцію, Угоди про вантажні перевезення автомобільним транспортом між Україною та ЄС.

Водночас, представники агросектору глибоко стурбовані останніми ініціативами окремих держав-членів ЄС та Європейської Комісії, що ставлять під загрозу виконання прийнятих вище рішень, а також несуть в собі небезпеку знищення українського аграрного сектору економіки. Зокрема мова йде про:

Фактичне руйнування ініціативи «Шляхи солідарності».

Ризик повернення до дозвільного порядку надання українським перевізникам права здійснення автомобільних перевезень територією ЄС.

Продовження існування на рівні окремих держав-членів ЄС рішень щодо заборони імпорту та транзиту українського зерна.

Поява у ЄС практик, що порушують умови Угоди про асоціацію та є дискримінаційними по відношенню до України.

Риторика європейських чиновників щодо подальшого введення квот і проведення розслідувань стосовно української агропродовольчої продукції.

Ризики подовження та розширення заборон на імпорт до ЄС української аграрної та харчової продукції після 15 вересня 2023 р.

Застосування з боку окремих держав-членів ЄС до українського агропродовольства режиму посиленого контролю.

Витіснення українських виробників з внутрішнього ринку.

Введення Урядом України заборони на експорт цукру.

Істотне погіршення доступу на зовнішні ринки суттєво звужує можливості для фінансування відновлення аграрного сектору.

Зважаючи на критичність ситуації, що склалась з експортом української агропродовольчої продукції, агроспільнота закликає Прем’єр-міністра України вжити заходів щодо підтримки агросектору України, зокрема:

домогтися скасування Європейським Союзом всіх обмежувальних заходів, введених стосовно імпорту українського зерна, ще до настання 15 вересня 2023 року;

не допустити введення нових та подовження дії вже існуючих обмежень на імпорт до ЄС української агропродовольчої продукції;

вжити еквівалентні заходи стосовно імпорту до України продукції з окремих держав-членів ЄС;

переглянути постанову Кабінету Міністрів України № 545, якою було встановлено заборону експорту цукру;

підняти перед Європейською Комісією питання: забезпечення безперешкодного транзиту українського експорту територією держав-членів ЄС;

забезпечити посилення з боку Держпродспоживслужби контролю за показниками якості та безпечності агропродовольчої продукції, що імпортується до України з окремих держав-членів ЄС;

розглянути доцільність відстоювання українських економічних інтересів за допомогою таких інструментів як звернення до арбітражу в межах СОТ та в межах Угоди про асоціацію;

почати розслідування фактів завдання шкоди економіці України в межах Генеральної угоди про тарифи й торгівлю 1994 року.

Більше новин