Поради від Пана Агрохімовича

Зимовий перестій кукурудзи: які поля збирати першими
Зимовий перестій кукурудзи: які поля збирати першими
Опубліковано: 18 Січня 2023

Збирання кукурудзи урожаю-2022 затягнулося на занадто тривалі терміни. Перестій без наслідків для цієї культури — максимально 3-4 тижні, навіть якщо у характеристиці гібриду вказано, що він стійкий до перестою. Але з цілої низки причин зернову збирають ще й досі, причому таких великих площ «зимових жнив», як цьогоріч, не пам’ятають за останні кілька десятиліть.

Наразі потрібно використовувати будь-яку можливість для виходу в поле і обмолотити зернову якомога швидше, не відкладаючи процес до весни. З яких саме полів (якщо у вас їх багато) в першу чергу варто зібрати кукурудзу, а з яких можна залишити на другу чергу, і при цьому зазнати мінімальних втрат?

По-перше, слід обстежити поля стосовно наявності ураження стебловим метеликом та діабротикою. Там, де їх немає, кукурудзу можна залишити в полі на довше, адже рослини будуть найбільш стійкими до ламкості й вилягання.

По-друге, краще вистоять ті посіви, де більшість рослин має міцне стебло з добре розвиненою повітряною кореневою системою, такі стебла менше мають ризиків зламатися або похилитися під силою вітру або вітру зі снігом.

Також на стійкість впливає висота кріплення качана. Чим вище він прикріплений, тим більше «плече», й відповідно такі рослини менш стійкі до перестою. Крім цього, варто звернути увагу на міцність прикріплення качана до плодоніжки. Це може бути однією з характеристик гібриду. Деякі просто непридатні до перестою загалом, і навіть за сприятливих умов качани з них можуть просто відпадати.

У місцях, де були більш сприятливі умови, більше вологи, кукурудза зазвичай виростає вищою, може досягати 2,5-3 м. Але для перезимівлі це не краща ситуація, бо для таких рослин більша ймовірність падіння, тож їх варто збирати раніше. А невисокі посіви — до 1,5 м — можна залишити на пізніші періоди.

Проблеми з перезимівлею точно будуть на тих посівах, де є ураження кореневим фузаріозом. Зазвичай хвороба поширюється на полях з монокультурою (тобто якщо кукурудзу там сіяли декілька років поспіль).

Забирайте в першу чергу поля з більшим рівнем урожайності. Нема сенсу витрачати ресурс на урожай у 3 т/га.

Більше порад