Поради від Пана Агрохімовича

Зберігання в рукавах: практичні коментарі від тих, хто спробував
Зберігання в рукавах: практичні коментарі від тих, хто спробував
Опубліковано: 17 Серпня 2022

Сьогодні часто й багато фермери говорять про зберігання врожаю у полімерних рукавах. Обставини змушуть, на жаль. Тому поради “бувалих” в цьому питанні можуть бути дуже корисними. Отож…

У попередні роки на підприємстві ІМК в полімерних рукавах зерно зберігали кілька місяців: з осені до кінця березня, але цього року через війну і неможливість відвантаження термін довелося продовжити.

Як зазначив Ігор Войтко, заступник директора з питань зберігання та доробки зерна ПП «Агропрогрес» (Носівський кластер ІМК), на підприємстві використовують полімерні рукави з 2012 р. Найбільше зерна зберігали таким способом у 2018 р. – понад 76 тис. тонн у 443 мішках. За ці роки встигли перепробувати рукави майже всіх виробників, що представлені на ринку України, – всі вони більш-менш однакової якості.

Одне з основних питань при використанні полімерних рукавів – знайти відповідний майданчик для їх розміщення: рівний, розчищений, в ідеалі – подалі від насаджень, щоб не падали гілки.

«Ми використовуємо мішки довжиною 60 і 90 метрів. Між ними має бути відстань, щоб могла під’їхати пакувальна й розпакувальна техніка – це потрібно враховувати, обраховуючи площу. Рукави одноразові: при вивантаженні їх розкривають – і все, на наступний урожай купують нові. Зерно полімерні рукави зберігають непогано – загалом так само, як і склади підлогового зберігання. Маємо навіть позитивний досвід зберігання зерна з підвищеними показниками вологості, одразу з поля», – розповідає І. Войтко.

Він уточнив, що в рукави зерно закладають з базовими показниками якості. В основному це кукурудза. У мішки зерно завантажуємо вже на майданчику за допомогою перевантажувача. Узимку зі зберіганням особливих проблем немає: все підмерзає, завдяки чому здебільшого немає надмірної вологи.

«Звичайно, треба стежити, щоб мішки ніде не прорвалися і щоб на майданчику не було гризунів та інших шкідників. Але якість зерна при такому зберіганні не страждає. Цього ж року побачимо, як полімерні рукави показують себе при тривалішому зберіганні. Поки що все нормально», – додав заступник директора з питань зберігання та доробки зерна ПП «Агропрогрес».

Зберігати в рукавах можна все. Зернові: соняшник, пшениця, кукурудза, ячмінь, ріпак, соя, рис. Корми: буряковий жом, плющене зерно, силосна маса, зелена маса, пивна дробина, фураж, сінаж, макуха томатів і оливок. Також зернові рукави придатні для зберігання добрив і навіть виробництва біогазу з побутових відходів.

Існує ряд проблем і завдань, з якими успішно справляються досвідчені аграрії. Для ефективного зберігання в зернових рукавах потрібно:

– Правильна оцінка якості зерна і підготовка зерна перед завантаженням в рукав.

– Вибір і облаштування майданчика для закладки рукавів (хороший дренаж, відсутність бур’янів, домішок, дроту, каменів і стерні, які можуть бути причиною пошкодження рукава). Стерня пшениці дуже пожежонебезпечна, тому рекомендується видалити її навколо рукавів, щоб попередити поширення вогню.

– Дотримання технології загрузки рукавів і правил їх експлуатації.

– Щотижневий контроль якості вмісту рукава.

– Захист рукавів від пошкоджень птахами, тваринами або людьми і своєчасний їх ремонт (спеціальною клейкою стрічкою або монтажною піною).

До речі миші можуть пошкодити рукав тільки в місцях загрузки, де рукав не достатньо щільно завантажений і є складки. Тож місця завантаження можна обробляти препаратами групи родентицидів. Від птахів – використовувати звукові відлякувачі. При загрузці рукава уникайте розсипання зерна по землі – саме це приваблює тварин.

Правильно розрахована технологія зберігання плюс виконання простих правил експлуатації зернових рукавів дозволять отримати максимальну вигоду від реалізації врожаю.

Переможних вам результатів у прийнятті непростих рішень!

Більше порад