Поради від Пана Агрохімовича

Зберігання кукурудзи в полі: недоліків більше ніж переваг
Зберігання кукурудзи в полі: недоліків більше ніж переваг
Опубліковано: 20 Жовтня 2023

Аграрії активно почали збирати кукурудзу, а з тим почала й падати ціна на неї. Тому багато фермерів за можливості намагаються притримати зерно до кращої ціни. А в разі, якщо не мають власних потужностей для зберігання чи коштів на такі послуги, за досвідом минулого року, дехто прийме рішення не збирати урожай цьогоріч, залишити його зимувати у полі.

Існують міфи, що такій кукурудзі нічого не буде, а зимові морози навпаки посприяють висушенню зерна.

У такому способі «зберігання», звісно, є свої переваги. А саме його безкоштовність, а також те, що зерно можна зібрати тоді, коли ціна виросте.

Однак недоліків усе ж більше:

Втрати зерна кукурудзи на 10-й день від початку збирання після набуття ним оптимальної вологості становлять лише 4%, на 20-й — збільшуються до 10%, на 30-й — до 17%, а на 35-й — до 23 % від рівня сформованого врожаю. Тобто, якщо кукурудза перезимує, то рівень втраченого зерна може скласти 30-50%.

Гризуни та кабани матимуть безкоштовний корм цілу зиму, а для фермерів це, знову ж, втрати.

Можливе пошкодження кукурудзи стебловим метеликом. Шкідник збільшує ламкість стебла. Рослина ламається під урожаєм і жатка не може його підібрати.

Фузаріозні гнилі також не дозволять стеблу кукурудзи перестояти зиму. За таких умов під час збирання частину врожаю буде втрачено.

Пошкодження бавовниковою совкою сприяє розвитку фузаріозу. Якщо навіть стебло не впаде, залишається питання — яким за якістю буде зерно. У кращому випадку воно буде придатне для комбікорму, або ж доведеться відправляти його на переробку на спиртзавод.

Продати «озиму» кукурудзу буде складно. З попереднього року бачимо, що трейдери укладали угоди на зібраний взимку/навесні врожай з великим дисконтом від ціни, що завдавало фермерам чималих збитків.

Поле, на якому зимувала кукурудза, навесні потребуватиме додаткової обробки під ярі культури. І навіть за такої умови це вплине на майбутній врожай.

Гарних врожаїв та переможних вам рішень!

Більше порад