Поради від Пана Агрохімовича

ЗАСТОСУВАННЯ ГЕРБІЦИДІВ НА КУКУРУДЗІ
ЗАСТОСУВАННЯ ГЕРБІЦИДІВ НА КУКУРУДЗІ
Опубліковано: 21 Квітня 2022

Основою для прийняття рішення щодо контролю забур’яненості в посівах є видовий склад і динаміка появи сходів бур’янів у до- та післяпосівний періоди. Залежно від ґрунтово-кліматичної зони, в якій вирощують культуру, видовий склад бур’янів на полях відрізняється. Чисельність видового складу бур’янів у посівах може варіювати від 10 до 15 видів. Цієї кількості достатньо для того, щоб істотно зменшити продуктивність культури.

Стратегія поєднання до- і післясходової обробок виправдовує себе і забезпечує високий рівень контролю бур’янів у тому випадку, коли застосовується на полях зі змішаним видовим складом бур’янів, зокрема дво- і однодольних. Проте потрібно пам’ятати, що у деяких випадках ґрунтовий гербіцид не спрацює:

  1. Внесення ґрунтового гербіциду після раннього посіву культури, коли сходи з’являться із запізненням, тоді як дія гербіциду закінчується.
  2. Помилки при розрахунку необхідних норм і типу ґрунтового гербіциду залежно від: типу ґрунту (наприклад, глина «поглинає» частину діючої речовини), високої забур’яненості поля та видового складу бур’янів.
  3. Неякісне внесення (високий тиск у системі обприскувача, неякісні форсунки, мала кількість робочого розчину).
  4. Неправильно підібрана вода для обприскування, або ж не підготована належним чином (pH, жорсткість, каламутність, температура та ін.).
  5. Наявність великої кількості рослинних решток на полі.
  6. Неякісна підготовка ґрунту, великі грудки, не вирівняне поле.
  7. Настання приморозків чи пізніх морозів.
  8. Промивання діючої речовини після рясних дощів чи злив у нижчі шари ґрунту.
  9. І, нарешті, причина, яка зустрічається найчастіше, — недостатньо зволожений поверхневий шар ґрунту, що не дає можливості зв’язатись діючій речовині гербіциду.

Якщо підприємство розуміє, що у нього немає потужностей для вчасного та правильного обробітку всіх полів, а також вчасного внесення, щоб ґрунтовий гербіцид проявив себе на 100%, таким господарствам раджу переходити на захист по вегетації. Проте взагалі відмовлятися від ґрунтових гербіцидів не рекомендую: за сприятливих умов вони дають гарний ефект, у тому числі й економічний. Якщо вчасно та правильно застосувати ґрунтовий препарат, потреби заходити в поле з обробкою по вегетації може взагалі не виникнути.

При внесенні страхового гербіциду важливо встигнути провести обробку до фази 4 листка. Незважаючи на реєстрацію препаратів, багато з яких зареєстровані до фази 10 листка включно. Досвідчені кукурудзівники радять працювати саме до 4 листків, тому що у стадії 4 листків у кукурудзи закладається кількість рядів у качані.

Це не залежить від ФАО. Будь-яка кукурудза формує розмір основного першого качана на стадії 4 листка, кількість рядів. Тому потрібно вчасно внести страховий гербіцид, щоб кукурудза у цей важливий період не мала гербіцидного стресу. Формування качана відбувається завжди в один і той же час: у період появи 4-6 листків кукурудзи. У 4 листки формується кількість рядків і, відповідно, ширина качана, у 6 листків закладається довжина качана.

Тому у фазі 4-6 листків не слід обробляти кукурудзу гербіцидами, це дуже шкідливо. Краще закінчити обробки на стадії 3 листка. Якщо ж з якихось причин встигнути не вдалося, потрібно обробляти вже 7-8 листок, коли кукурудза формує первинну кореневу систему. Це також важливий процес, але не настільки, як формування качана. Але слід пам’ятати, що у фазі 7-8 листка не можна працювати регуляторами росту, будь-якими.

Якщо на полі є проблема з берізкою польовою, варто пам’ятати, що бур’ян відростає весь приблизно на стадії 7-8 листка кукурудзи. Якщо провести обробку проти берізки у фазі 4 чи навіть 5-6 листка, це не вирішить проблему. У фазі 7-8 листка дієвою буде обробка флуроксипіром у нормі 0,6 л/га, краще брати препарат з максимальною концентрацією діючої речовини (33%), але інших гербіцидів не додавати.

Більше порад