Поради від Пана Агрохімовича

Захист посівів зернових від септоріозу
Захист посівів зернових від септоріозу
Опубліковано: 22 Червня 2023

Протистояти септоріозу останнім часом стає дедалі складніше. Додаткові обробки означають зайві витрати. Як вибудувати стратегію боротьби з Septoria tritici?

Септоріоз є однією з небезпечних хвороб пшениці. Щороку патоген більшою чи меншою мірою уражує посіви, іноді захворювання здатне знищити половину врожаю.

КОЛИ ЧЕКАТИ НАПАСТІ

Необхідно знати і не забувати, що ймовірність ураження пшениці септоріозом буває найвищою за таких умов:

при ранньому висіві;

при вирощуванні пшениці по пшениці;

в умовах використання технологій мінімального обробітку ґрунту;

при надлишкових дозах азотних добрив;

при вирощуванні сортів, сильно або середньо схильних до ураження патогеном.

У регіонах із надлишковим зволоженням загроза ураження пшениці септоріозом виникає регулярно і зберігається тривалий період. Тож для того, щоб зберегти посіви здоровими, потрібне проведення більшої кількості захисних заходів.

Для поширення гриба Septoria tritici зазвичай необхідна 48-годинна присутність вологи на листку, але іноді вистачає й коротшого часу.

Від моменту зараження й до появи перших видимих симптомів проходить три-чотири тижні – залежно від погоди. Настільки тривалий період ускладнює прийняття рішення щодо проведення обробки. Між тим обробка впродовж кількох днів після інфікування демонструє високу ефективність. Для посушливих регіонів період для її проведення обмежується десятьма днями. У зонах, схильних до сильного ураження септоріозом, діяти потрібно в максимально короткий від моменту зараження термін.

Правильне лікування здатне запобігти появі симптомів. Якщо ознаки зараження проявляються на листках нижніх ярусів, а до стадій розвитку 37/39 за шкалою ВВСН (фаза прапорцевого листка) спостерігаються сприятливі для гриба умови, існує загроза ураження верхнього листя, яке й утворює врожай. Його інфікуванню обов’язково потрібно запобігти.

РОЗВИТОК СЕПТОРІОЗУ

Для розвитку септоріозу сприятливі помірні (+15…+25°С) температури, рясні опади, роси, висока відносна вологість повітря. Хвороба уражує рослини в усіх фазах вегетації, викликаючи плямистості листя, стебел, колосків. Поширення інфекції від рослини до рослини відбувається за допомогою безстатевого спороношення (пікноспор) із бризками дощу в вологу вітряну погоду. Сумко-
спори статевої стадії гриба переносяться на далекі відстані повітряним шляхом.

ЧИМ ОБРОБЛЯТИ?

З огляду на розвиток останнім часом у патогена резистентності, не рекомендується використовувати проти Septoria tritici стробілурини. Доцільним буде застосування препаратів, що містять азоли і карбоксамід. Однак діючі речовини й цих груп слід використовувати в рамках антирезистентного менеджменту, тобто застосування, що перешкоджає виникненню та розвитку стійкості у патогенів. Дослідження, проведені в Європі, вже зафіксували штами Septoria tritici з дуже різними видами стійкості, було виявлено навіть мутації гриба.

Не всі азоли виявляються дієвими. Стабільною дією характеризується прохлораз, проте ефективність його застосування поступається дії протіконазолу й епоксіконазолу. При використанні препаратів азольної групи для досягнення достатньої проти септоріозу дії норма витрати препарату в жодному разі не повинна становити менше ніж 80% від рекомендованої. Добре себе показує комбінування високоефективних азолів із препаратами, що містять прохлораз або карбоксамід.

КОЛИ ДОСТАТНЬО ОДНІЄЇ ОБРОБКИ

Одноразова фунгіцидна обробка пшениці в посушливих регіонах і в умовах, коли загроза поширення інфекції в фазу прапорцевого листка незначна, в економічному плані дасть кращий результат. Звісно, така обробка має бути проведена цілеспрямовано, в оптимальний термін, із правильно підібраною комбінацією діючих речовин і при достатньому їх дозуванні –  тільки тоді можна говорити про її абсолютну ефективність у біологічному й економічному планах.

До того ж фунгіцидна обробка, проведена в фазу прапорцевого листка, в більшості випадків ефективна не тільки проти септоріозу, а й проти інших патогенів – бурої та жовтої іржі, борошнистої роси, піренофорозу.

ПРАЦЮЄМО ДВІЧІ

Збільшити повторюваність фунгіцидних обробок доведеться при високому рівні ураження посівів, викликаному, наприклад, регіональною специфікою, високою часткою зернових у сівозмінах, м’якою зимою, ранньою сівбою, а також зумовленому неякісним загортанням пожнивних решток. Вибір сорту високоврожайного, але з меншою стійкістю до хвороб теж позначається на схильності посівів до ураження. В таких випадках доцільним буде проведення другої обробки.

Багато великих господарств, розташованих у відносно посушливих регіонах, незважаючи на рекомендації, віддають перевагу стратегії дворазової обробки. Основна причина вибору – зайнятість робочої сили на момент проведення одноразової обробки на інших видах робіт, що мають більший пріоритет. Передчасні обробки потребують додаткових коштів і можуть не дати належного ефекту, а кожна додаткова обробка сприяє інтенсифікації природного відбору у збудника, що підвищує ризик виникнення стійкості до препаратів.

ЧИ ПОТРІБНА ТРЕТЯ?

Церкоспорельоз, борошниста роса, септоріоз, жовта іржа, піренофороз при безплужній технології вирощування можуть масово уразити посіви пшениці в період між фазами першого вузла і прапорцевого листка (ВВСН 31–39). Рішення про проведення додаткової фунгіцидної обробки слід приймати залежно від встановленої в господарстві стратегії захисту рослин і прогнозів розвитку ситуації. В ці фази рекомендується застосовувати препарати із вмістом азолу.

Як показують спостереження, в роки зі складною фітосанітарною ситуацією післядії першої фунгіцидної обробки до моменту появи прапорцевого листка для контролю інфекції недостатньо. Треба знати, що використовувати карбоксамід і стробілурини на цьому етапі не рекомендується, а планувати додаткову обробку препаратами групи азолів варто тільки при високому ризику виникнення фузаріозу колосу.

Проте триразові обробки мають все-таки бути винятком. Їм зазвичай віддають перевагу тільки ті господарства, які розташовані в зонах високого ризику поширення хвороб листя. У всіх інших випадках дві основні обробки можна організувати і провести так, що потреби у ще одній обробці не виникатиме.

ВИКОРИСТАННЯ АГРОТЕХНІКИ

При вирішенні завдання мінімізації ризику поширення хвороб грибної етіології набагато ефективнішими від будь-якого фунгіциду можуть виявитися агротехнічні прийоми. З огляду на появу і розвиток у патогенів резистентності до трьох основних груп діючих речовин, які застосовуються для захисту зернових від патогенів (азолів, карбоксамідів, стробілуринів), варто більш активно використовувати переваги розширених сівозмін і роботи з обертанням пласта ґрунту.

Правильна сівозміна, грамотний вибір сорту, підживлення культурних рослин макро- і мікродобривами можуть відчутно знизити інфекційний фон і полегшити подальшу боротьбу із захворюванням. Хімічні обробки мають завершувати цей комплексний захист рослин від хвороб.

При розрахунку необхідної кількості обробок важливо брати до уваги перераховані вище прийоми, а також інтенсивність обробки, планову врожайність та погодні умови, які передували обробці й очікуються впродовж наступних тижнів.

Гарних врожаїв та переможних вам рішень!

Більше порад