Поради від Пана Агрохімовича

Які будуть втрати врожаю в разі відмови від азотних добрив
Які будуть втрати врожаю в разі відмови від азотних добрив
Опубліковано: 23 Листопада 2022

Азот є основним компонентом урожаю. Без нього неможливо реалізувати потенціал урожайності сортів. Реакція рослин на вирощування без добрив може бути різною. Багато що залежить від ґрунту, розподілу опадів, швидкості мінералізації органічної речовини та внесених у ґрунт післяжнивних залишків.

Проте питання щодо зниження врожайності в разі відмови від внесення міндобрив (через високі ціни на добрива) дуже складне і на нього неможливо дати однозначну відповідь. 

Багато залежить від того, чи відмовиться фермер від усіх поживних речовин чи від усіх, крім азоту.

Якщо ви маєте принаймні середній рівень інших компонентів, які контролюють економію азоту, тобто поглинання та переробку цього азоту в урожай, то за сприятливих умов вегетації може статися, що в перший рік втрати врожаю не будуть великими. Слід мати на увазі, що це короткострокова дія і в довгостроковій перспективі таким чином вести рослинництво не вийде. 

Однак якщо ви вирішете не використовувати азот чи інші поживні речовини, то тут усе залежить від вмісту гумусу в ґрунті та від того, як відбуватиметься мінералізація органічної речовини ґрунту.

До прикладу, у Польщі переважають піщані ґрунти, природно бідні гумусом, підкислені та з низьким вмістом поживних речовин. Як би там не було, але без азоту ми не зможемо реалізувати потенціал вирощуваних сортів за таких умов.

Якщо фермер відмовиться від азотних добрив на багатих гумусом і органічними речовинами на дуже родючих ділянках, то втрати врожаю будуть коливатися в приблизно 15-20-30%.

З іншого боку, на менш родючих ділянках, які мають низький вміст гумусу, відсутність азотних добрив призведе до того, що з таких полів збирати можна не більше 2 т/га пшениці. Тоді як на цій же ділянці, але якщо азот та інші інгредієнти правильно використані, за аналогічної кількості вологи можна збирати 7-8 т/га. Якщо виходити з цих розрахунків та умов, то втрати врожаю за технології без добрив сягатимуть рівня 70-80%.

Також слід враховувати і фактор виносу поживних речовин іх ґрунту певними культурами.

Зокрема, вирощуючи пшеницю, ми виносимо велику частину фосфору з основною культурою, тобто зерном. З іншого боку, калій накопичується головним чином у соломі, тому залишаючи рослинні рештки на полі, робимо доступною значну частину цього елементу для наступної рослини.

Гарних врожаїв та переможних вам рішень!

Більше порад