Поради від Пана Агрохімовича

Як запобігти перехресному забрудненню зерна пилом ГМ-продукції
Як запобігти перехресному забрудненню зерна пилом ГМ-продукції
Опубліковано: 29 Березня 2024

Виявлення слідів ГМО у зерні може поставити крапку на репутації постачальника аграрної продукції. Такий випадок легко може трапитися з не ГМ-продукцією внаслідок перехресного забруднення зерна під час збирання, транспортування та зберігання.

Перше, що радять фахівці, — серйозно підходити до підготовки місць зберігання зерна. Перед завантаженням насіння або зерна нового врожаю слід обов’язково ретельно очистити внутрішні стінки, підлоги, балки, перекриття, елеватора та складів зберігання для запобігання забрудненню продукції. Очищення внутрішніх поверхонь елеватора відіграє найважливішу роль. Особливо, якщо попереднім вантажем була ГМО-продукція, тому як не ГМО-продукція може бути контамінована ГМО через пил, накопичений в місцях зберігання.

Також слід звернути увагу, чи був останній продукт, який зберігався в елеваторі, оброблений хімічно.

Важливо контролювати чим оброблюються склади та елеватори перед зберіганням нового врожаю. Більшість препаратів для обробки в основі діючими речовинами мають такі хімічні речовини: Deltamethrin, Malathion, Pirimiphos-methyl та Chlorpyrifos.

Не менш важливим є також ризик перехресного забруднення під час збирання, транспортування, та зберігання продукції. Систему НАССР ніхто не відміняв, як систему оцінки ризиків та критичних контрольних точок.

Після транспортування вагонами або ж автомобільним транспортом ГМО продукції, перед транспортуванням не ГМО продукції, такі транспортні засоби повинні бути ретельно зачищені, інакше будуть виявлені сліди ГМО. Те саме стосується зараженої продукції, іншого типу продукції, інших культур, наприклад кукурудзи в соняшнику чи ріпаку.

Тобто, перед завантаженням транспортного засобу на елеваторі, необхідно пересвідчитись, що раніше ним не транспортувалась невідповідна або інша за типом продукція, або ж ретельно їх зачищати. Те ж стосується елеваторів, завальних ям, транспортерів, «мертві зони» (важкодоступні місця, де накопичуються пил та залишки попередньої продукції), ребра жорсткості в металевих банках, все це потрібно буде завжди ретельно зачищати після ГМО продукції, інших культур чи зараженої продукції.

Рекомендовано використовувати незалежного сюрвеєра на завантаженні транспортних засобів і підтвердження звітами чистоти транспортних засобів та якості продукції. Інакше існує ризик, наприклад на тому ж судні чи баржі в порту, отримати замість не ГМО продукції з показником до 0,9% для Європейського союзу, або у випадку Китаю до 0,1%, отримати ГМО. В результаті це може призвести до втрат у вигляді дисконту та перенаправлення судна на потенційні ринки збуту чи в гіршому випадку — повернення продукції.

Гарних врожаїв та переможних вам рішень!

Більше порад