Поради від Пана Агрохімовича

Як стимулювати роботу бульбочкових бактерій
Як стимулювати роботу бульбочкових бактерій
Опубліковано: 03 Травня 2024

У період цвітіння сої ефективність бульбочкових бактерій починає знижуватись. Є різні чинники, що впливають на азотфіксацію бактерій. На деякі вплинути не можна, але в багатьох випадках можливо створити сприятливі умови для їхньої роботи.

Так, для активної азотфіксації інокульованої сої бульбочковими бактеріями рослинам потрібна волога — 60-70% загальної вологомісткості ґрунту. Тоді до рослини безперервно надходить вода, а з нею — поживні речовини, відповідно, рослина та бактерії не відчувають негативного впливу довкілля.

Звісно, можна забезпечити посіви зрошенням, але в нашому випадку йдеться про вирощування сої на богарі, тож доводиться розраховувати тільки на опади та раціонально використовувати вологу, зокрема не переущільнювати ґрунт, боротися зі змивами зі схилів, які становлять до 80% наших оброблюваних площ.

Також має бути стала й оптимальна температура. За дослідженнями фермерів азотфіксація починається з першого трійчастого листка — тоді спостерігається поява на рослинах сої бульбочок, з чого роблять висновок про початок цього процесу.

Найкраще фіксація атмосферного азоту відбувається за температури повітря 20-30 градусів. Важливою для азотфіксації є оптимальна реакція ґрунту. Найкраще соя росте на нейтральних ґрунтах, де pH 6-7. На кислих чи лужних ґрунтах бактерії розвиваються погано, відповідно, не фіксують добре азот із повітря.

За теперішніх умов, коли немає можливості розкислювати ґрунт, ми знайшли спосіб, як це робити — вносимо в рядок добрива з кальцієм. До такого висновку дійшли, коли викопали корені й побачили ослизлі бульбочки — зробили аналіз ґрунту і з’ясували, що він містить дуже мало кальцію. Натомість, коли почали вносити кальцієвмісне міндобриво, побачили, що найкраще бульбочки розвиваються на корені саме в зоні, де воно лежить. Інколи бульбочки бувають маленькими — це може бути брак магнію. Тому кальцій і магній мають бути в ґрунті збалансованими.

Гарних врожаїв та переможних вам рішень!

Більше порад