Поради від Пана Агрохімовича

Як розпізнати хвороби зернових
Як розпізнати хвороби зернових
Опубліковано: 23 Травня 2023

Якщо правильно діагностувати захворювання зернових та подальший перебіг хвороби – можна розробити систему захисних заходів, які дозволять підтримати нормальну вегетацію без ризику втрати врожайності. 

Однією з найпоширеніших хвороб озимих ячменю та пшениці є борошниста роса. Вона поширена у всіх регіонах вирощування цих культур. Захворювання посівів можна спостерігати вже восени. Знизу на листках стають помітними сірі плями, які згодом вкриваються бархатистим нальотом – це грибниці патогену. Захворювання викликає патогенний гриб Blumeria graminis (DC.) Speer, який у формі tritici Marchal заражає пшеницю, а різновид hordei Marchal заражає ячмінь.

Посіви заражаються сумко-спорами, які з рослинних залишків перебираються на листя рослин, що проростають. До настання холодів грибниця повністю формується та в такому стані зимує. Відповідні умови для хвороби наступають при температурі 15 + 20 0 С та вологості повітря вище 80%. 

Борошниста роса

Також на пшениці можна зустріти септоріоз, який вражає її вегетативні органи. Перші прояви ураження можна помітити вже в осінній період – на листі рослин з’являються жовті плями, які згодом набувають некрозного відтінку і покриваються пікнідами. Зиму патоген перечікує на рослині і навесні за сприятливих погодних умов відновлює ростові процеси, поширюючись на всі частини рослини.

Збудниками септоріозу може бути кілька грибів Mycosphaerella graminicola Schrot. in Cohn, Phaeosphaeria avenaria O. Eriksson f. sp. triticea Shoemaker &. Babc або Phaeosphaeria nodorum Hedjaroude. 

Септоріоз

Також найбільш поширеною хворобою (особливо в Лісостеповій зоні та Поліссі), яка здатна вражати пшеницю протягом усієї вегетації, вважається листова іржа. Її поширює гриб із групи умовно різногоспних – Puccinia recondita Roberge et Desm. f. sp. tritici CO Джонсон. 

Враження посівів озимої пшениці можна побачити вже восени. У фазі кущіння на верхній стороні листа з’являються дрібні цятки бурого кольору. Хвороба помітно знижує захисні функції рослини, що відбивається на його зимостійкості. Пік захворювання посідає період від фази цвітіння до молочної стиглості.

Листова іржа

Ячмінь як і інші озимі колосові культури так само часто хворіють на патогенні захворювання, серед них сітчаста плямистість, яка трапляється під час кущіння культури. Листя ячменю покриваються поздовжніми та поперечними смугами темно-коричневого кольору. Спалах захворювання культури викликає недосконалий гриб Pyrenophora teres Drechsler, який поширений у місцях вирощування ячменю. За сприятливих умов на плямах з’являються конідії, що з часом призводить до відмирання ураженої частини. 

Сітчаста плямистість

Так само посіви ячменю можуть уражатися смугастою плямистістю, що вражає посіви на початку вегетації культури. Перші ураження патогену можна помітити у фазу 2-го та 3-го листя рослини. До цього причетний гриб Pyrenophora graminea Ito & Kuribayashi, який на листі з’являється у вигляді жовтих цяток. Згодом вони подовжуються і змінюють колір на темно-коричневий. Зростання патогенності поля призводить до загибелі посівів та значної втрати врожайності.

Смугаста плямистість

Захистити зернові від всіх вишезгаданих хвороб вам допоможуть фахівці Торгового Дому “Агрохім”.

Гарних врожаїв та переможних вам рішень!

Більше порад