Поради від Пана Агрохімовича

Як правильно підібрати норму стартового добрива на гектар
Як правильно підібрати норму стартового добрива на гектар
Опубліковано: 03 Травня 2022

Занадто високі норми стартових добрив у безпосередній близькості до посівного ложа можуть зашкодити врожаю.

Що стосується «стартового» NPK+МЕ, то економічно доцільною, «стандартною» нормою для групи зернових культур є 100-120 кг/га фізичної маси добрива, або ж приблизно N20, P30, K30. Знизити норму можна, проте є межа, коли сам факт затрати ресурсу на внесення (паливо, зниження швидкості сівалки, вартість добрива) не компенсується збільшенням врожайності на полі.

Збільшувати норму теж доцільно не до безкінечності. Адже є ще один важливий показник, за рахунок якого високі норми добрив у безпосередній близькості до посівного ложа можуть мати зворотній ефект у вигляді зниження врожаю. Ми говоримо про сольовий індекс (SI, Salt Index), що розраховується як відносна величина підвищення осмотичного тиску ґрунтового розчину за внесення добрива певної маси по відношенню до нітрату натрію такої самої маси. SI вказує на міру здатності певного добрива відтягувати на себе вологу і конкурувати з коренями рослин за воду. 

До речі, азотні (зокрема, нітрат) і калійні (зокрема, калій у вигляді KCl) добрива мають вищий сольовий індекс, ніж фосфорні (SI калію хлористого 116, аміачної селітри 104). Тому гранульовані стартові добрива з високим вмістом цих солей-компонентів (на додаток до поганої фізичної розчинності самої гранули та високого вмісту «баласту») у разі закладання критично близько до посівного ложа здатні спровокувати пригнічення і відставання у розвитку сходів замість їх стимуляції та розвитку культур в першій половині вегетації. Особливо за посушливої весни та на піщаних і супіщаних легких ґрунтах.

Більше порад