Поради від Пана Агрохімовича

Як підживити посіви азотом залежно від їхнього стану
Упродовж третьої декади лютого, як і в попередній період, в Україні тривав дефіцит опадів. Лише у західних, місцями у східних та центральних областях в окремі дні спостерігалися незначні опади у вигляді снігу та мокрого снігу. Перехід від мінусових до плюсових показників температури з 6 березня повітря призвів до танення ґрунту на глибині 10-15 см і початку відновлення вегетації озимих.
Впродовж третьої декади лютого загрозливих явищ для зимуючих культур на території Харківської області не виникало. Посіви, як і раніше, знаходилися у стані зимового спокою. За даними відрощування у монолітах за експрес-методом у лабораторії фізіології та біохімії рослин життєздатність посівів сортів пшениці м’якої озимої, рекомендованих до поширення у Харківській області, становила 92-96 %. Це дасть їм можливість за сприятливих умов весняного періоду та належного догляду за посівами (своєчасного весняного підживлення) сформувати листову та кореневу систему після відновлення весняної вегетації.
А у Київській області рослини озимих зернових культур перебувають у стані неглибокого зимового спокою, у денні години відбувається повільне протікання ростових процесів.
Рослини пшениці озимої на зараз знаходяться у фазі «кущіння». Коефіцієнт кущіння 1,8-2,0, висота рослин 15-18 см, довжина конуса наростання — 0,48-0,50 мм.
Рослини тритикале озимого перебувають у фазі «кущіння». Коефіцієнт кущіння 2,0-2,5, висота рослин 14-15 см, довжина конуса наростання — 0,48-0,50 мм.
Рослини жита озимого перебувають у фазі «кущіння». Коефіцієнт кущіння 1,8-2,0, висота рослин 13,0-15,0 см, довжина конуса наростання — 0,94-0,98 мм.
Рослини ячменю озимого перебувають у фазі «кущіння». Коефіцієнт кущіння 2,4-2,8, висота рослин 12-13 см, довжина конуса наростання — 0,80-0,82 мм.
На даний час особливу увагу необхідно сконцентрувати на проведенні азотного підживлення. У першу чергу ранньовесняне підживлення треба провести на зріджених та недостатньо розвинених посівах, де доза азотних добрив на час відновлення вегетації повинна становити орієнтовно 70-80 кг/га, на посівах у задовільному стані — 50-60 кг/га, у доброму — 20-30 кг/га.
На розкущених посівах, за умови їх доброї перезимівлі, перше підживлення рослин у ранньовесняний період необхідно перенести на період через 8-10 днів після відновлення весняної вегетації.
На полях із посівами, що знаходяться у фазі “шильця”, обов’язково потрібно, за можливості, провести підживлення по мерзлоталому ґрунту.
На полях, де рослини знаходяться у задовільному стані, досить ефективним буде комбіноване підживлення, що складається з поверхневого – по мерзлоталому ґрунту та прикореневого – на початку трубкування. Такі поради дають науковці.
Гарних врожаїв та переможних вам рішень!