Поради від Пана Агрохімовича

Як підживлювати підмерзлі посіви озимини
Як підживлювати підмерзлі посіви озимини
Опубліковано: 16 Березня 2023

Оскільки зима була безсніжна, морози подекуди пошкодили посіви озимих зернових і аграріїв цікавить питання, як підживлювати підмерзлі рослини та які особливості цього процесу.

Перше, що рекомендують зробити фахівці, оцінити стан посівів на предмет того, наскільки добре вони перезимували і чи немає загрози від вимерзання.

Наприклад, візьмемо посіви, де листова частина озимої пшениці підмерзла, але все ще жива біля основи стебел. Відповідно, живий і вузол кущення, а це значить, що рослина має шанс ожити. Але потрібно забезпечити їй умови для розвитку. Якщо посіви дуже ослаблені і ми залишимо їх без підживлення, вони не сформують нормальної урожайності. Адже підгнивше листя лягає на поверхню ґрунту, набирається спорами збудників різних патогенів, які проростають, спороносять і заражуватимуть всю рослину.

Щоб знизити ризик появи хвороб треба вносити хоча б мінімум азоту для того, щоб підмерзла листова маса швидше перегнила і щоб швидше відбулася мінералізація рослинних решток після попередника. 

Кращими варіантами для такого внесення він вважає КАС або аміачну селітру. 

Є й більш ослаблені посіви, які знаходяться у фазі від сходів до 3 листків. На такі потрібно звернути особливу увагу. Більша частина таких посівів жива, але все ще існує загроза вимерзання у березні. Підживлення по мерзлоталому нашкодить таким посівам. 

ЗЗазвичай рекомендують підживлювати по мерзлоталому ослаблені посіви, але якщо немає загрози повернення сильних заморозків. Якщо ми підживимо по мерзлоталому, почнеться відростання листя, але потім після заморозків нове зелене листя підмерзне і потім у рослини не залишиться сил, щоб ще раз відновити вегетацію. Рослини загинуть або буде зріджений посів, який треба пересівати. Утім, якщо ви знаходитеся у південних регіонах і знаєте, що заморозків вже не буде, то можете ризикнути.

В ідеалі потрібно провести підживлення по мерзлоталому, але за умови, щоб потім насталі теплі температури. В іншому разі я не рекомендую проводити таке підживлення, особливо якщо рослини знаходяться у фазі до 3 листків. Якщо у фазі кущення, то ризикнути можна.

Якщо ж існує загроза заморозків і ослаблені рослини знаходяться у фазі до 3 листків, підживлення варто проводити після відновлення вегетації аміачною селітрою або КАСом врозкид, або сівалкою карбамід.

Гарних врожаїв та переможних вам рішень!

Більше порад