Поради від Пана Агрохімовича

Як обирати насіння, аби не натрапити на фальсифікат
Як обирати насіння, аби не натрапити на фальсифікат
Опубліковано: 07 Липня 2023

Найефективнішим інструментом інтенсифікації виробництва продукції рослинництва є сорт і насіння. Багаторічні дослідження показують, що лише завдяки сорту можливо досягти збільшення урожаю на 20-30%.

Вдалий вибір сорту є найдешевшим важелем впливу на стабілізацію виробництва та підвищення врожайності сільськогосподарських культур.

Перш за все, у рекомендовано перевірити чи занесений певний сорт або гібрид до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні. Така перевірка убезпечить від придбання заборонених в Україні сортів.

Цей реєстр розміщений на сайті Мінагрополітики. Також у ньому є інформація щодо придатності насіння для певних природно-кліматичних умов. На неї також варто зважати, щоб обрати сорти відповідно до умов вирощування.

Законодавством передбачено, що кожна партія насіння для реалізації повинна супроводжуватися двома сертифікатами, що засвідчують його сортові та посівні якості. Тому, споживачеві варто звернути увагу на наявність у продавця цих документів на насіння, яке він планує придбати.

Інформацію про чинність зазначених сертифікатів можна перевірити в Реєстрі сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал. Він розміщений на сайті Мінагрополітики у розділі реєстри. На основі цих сертифікатів продавець зобов’язаний виписати супровідні документи:

Атестат на насіння — добазове та базове насіння.

Свідоцтво на насіння — сертифіковане насіння;

Свідоцтво на гібридне насіння — насіння гібридів першого покоління.

У разі перепродажу посередник (перекупник) виписує нові супровідні документи на насіння (під свою відповідальність).

Також варто звернути увагу, що будь-яка партія добазового, базового та сертифікованого насіння першої генерації, що призначена для реалізації, повинна супроводжуватись етикетками встановленого зразка.

Етикетка повинна містити всю необхідну інформацію про партію насіння: суб’єкт, культура, сорт, категорія/генерація, номер партії, маса, місяць та рік пакування, відомість щодо протруєння.

Для кожної категорії (генерації) використовуються різні кольори етикеток:

для добазового насіння — білий з фіолетовою смужкою завширшки 10 міліметрів, розміщеною по діагоналі з лівого нижнього кута етикетки;

для базового — білий;

для сертифікованого насіння першої генерації, гібридів першого покоління — блакитний;

для сертифікованого насіння другої генерації, наступних генерацій — червоний;

для суміші насіння — зелений;

для неостаточно сертифікованого насіння — сірий.

Кожна етикетка має свій номер і під час сертифікації партії насіння, до сертифіката, що засвідчує посівні якості вносяться номера етикеток, які були використані для маркування даної партії насіння.

Під час купівлі насіння можливо проконтролювати чи відповідають номера етикеток відповідній партії.

Перевірка посівних якостей насіння перед посівом є необхідною умовою для одержання гарного врожаю. Тільки знаючи показники чистоти, домішки насіння інших рослин, схожості, вологості, маси 1000 насінин, зараженості насіння хворобами та заселеності шкідниками можна бути впевненим в якості посівного матеріалу.

Великої шкоди посівам озимих культур завдають численні хвороби. Одним із джерел розповсюдження інфекції є насіннєвий матеріал. Тому, протруєння насіння — це захід, який дає змогу знешкодити насіння від збудників хвороб, які передаються через насіннєвий матеріал, захищає насіння і паростки від пліснявіння в ґрунтових умовах, знищує ураження кореневими гнилями, послаблює негативний вплив травмувань та пошкоджень на якість посівного матеріалу, а також поліпшує перезимівлю озимих культур.

Під час здійснення протруєння насіння до фунгіцидних протруйників обов’язково варто долати додати один з інсектицидів чи застосовувати відповідні інсектицидні протруйники. Це убезпечить від розповсюдження у посівах різноманітних шкідників.

Нагадаємо, що Торговий Дім “Агрохім” пропонує лише сертифіковане насіння та препаати.

Гарних врожаїв та переможних вам рішень!

Більше порад